„Няма императивна норма, но при тежкото компрометиране на този състав на Висшия съдебен съвет, особено на прокурорската колегия, те нямат очевидно моралния интегритет и моралното право да участват в един толкова важен извор какъвто е изборът на нов главен прокурор.“ Това коментира в ефира на bTV адв. Михаил Екимджиев по повод днешното заседание на съвета за заседанието за отстраняването на Иван Гешев.
По думите му те биха могли да назначат изпълняващ длъжността главен прокурор до избора на нов.
„Според мен политическите сигнали, поне от ГЕРБ и ДПС показват, че най-вероятно това ще е Борислав Сарафов, поне такова е моето предвиждане“, каза още Екимджиев.
Той добави, че думи като „политически боклук“, казани от главен прокурор, може да са достатъчни да бъде отстранен.
„Ако самият Гешев не ни беше дал редица тежки поводи за възмущение - включително с деяния, които много напомнят на престъпления, помним нахлуването в президентството, нарушаването на презумпцията за невиновност и злоупотребата със специални разузнавателни средства, всички ние бихме били дълбоко възмутени от израза „политически боклук“. Все пак политическите партии всъщност са изразители на нашите интереси като граждани, те са представители на гражданите в управлението на страната и казвайки „политически боклук“, той казва на суверена - вие сте боклуци“, обясни Екимджиев.
Емоционалното състояние на Гешев не може да е повод да бъде оневинен, каза още адвокатът.
„Това не е класически наказателен процес, нито дисциплинарен процес, а освен това Гешев е дал много непредизвикани поводи да стане ясно какво той мисли за политическите партии и за демократичните процеси в тази страна. Още от назначаването си той обяви, че принципа за разделение на властите не му харесва, обяви кои са добрите, кои са лошите олигарси“, коментира Екимджиев.
Той обясни и каква е процедурата, ако се стигне до отстраняване на главния прокурор.
Днес Иван Гешев няма никакъв шанс да остане без работа. Това коментира адвокат Михаил Екемджиев в отговор на въпрос дали ВСС ще отстрани главния прокурор от поста му.
„ВСС, независимо с какво мнозинство, 13 или 17 члена гласуват освобождаването му, то реално настъпва след като президентът издаде съответния указ. Днес се прави първата, най-важна стъпка. Президентът е длъжен да се съобрази с решението на съвета, няма право да откаже издаването на такъв указ“, обясни юристът.
Подобна ситуация има при избора на Иван Гешев.
„Първоначално президентът върна на ВСС решението им, очевидно с идея да бъде преразгледано заради непригодността на Гешев за поста, но след като ВСС го прегласува, президентът издаде указа за назначаването му“, добави още Екемджиев.