"Хубаво е, че фиксираме датата за влизане в еврозоната възможно най-близко до предишната таргет дата – 2024 г. Надявам се да успеем да си свършим финално работата, да нямаме вътрешнополитически борби. Притеснявам се, че в капаните, в които правителството попада, това може да генерира вътрешно високо ниво на инфлация, което отново да ни забави. Отлагането не е грешна стъпка". Това заяви икономистът Преслав Райков в предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.
По думите на преподавателя в УНСС и съветник на БСК Щерьо Ножаров най-тежката задача за преминаването към еврото се пада на българския бизнес. „Ако датата беше 2024 г. фирмите нямаше да имат време да променят цените, счетоводствата, информационните си системи, разплащанията със служителите. Това не може да се свърши за 1 януари 2024 г.”, каза той.
Ножаров обясни, че без да има официално обвързване между еврозоната и Шенген, с изключение на Ирландия, няма държава, която е член на еврозоната и не е в Шенген. „България трябва дори частично да влезе в Шенген, тя не беше готова за това”, каза той.
Припомняме, финансовият министър Асен Василев загубите за бизнеса са между 500 млн. и 1 млрд. лева от превалутиране. Отделно отлагането на членството в еврозоната е свързано с по-малко инвестиции.