В Монтана се провежда международно полево учение "Модули за издирване и спасяване в градска среда" по Механизма за Гражданска защита в рамките на ЕС.
Над 200 пожарникари и спасители от Австрия, Гърция, Турция и Унгария извършват спасителни дейности, станали след земетресение, разказва БНР.
"Това са няколко държави, които са партньори и организират такива полеви учения", пояснява комисар Георги Гатев от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
На полигона на Гражданска защита в продължение на 48 часа екипи спасяваха пострадали при земетресение. Симулацията по време на учението включва затрупани хора в жилищни и търговски сгради. Спасителните екипи правят оценка на местата, локализират пострадалите и работят по изваждането им.
"Ние сме 12 международни партньори в този консорциум. Базата беше обновена – изградихме нови две места за тренировки. Едното е свързано с действия при ПТП, а второто е надграждане на мястото, на което тренираме за издирване и спасяване при земетресения", изтъква главен комисар Александър Джартов, който оглавява Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
По думите му международните екипи в случая действат като при реални условия, защото са в непозната среда.
"В безопасни за тях условия работят, така че да са подготвени, когато се случи такова бедствие. Бедствията в последните години не са нещо необичайно. Това е смисълът на тези учения – екипите, които отиваме в непозната среда, да говорим на един език, да спазваме едни правила и процедури, за да не се допуснат инциденти."
До петък тренировъчни дейности ще се извършват още в района на язовир "Огоста", недостроената сграда на хирургичния блок до болницата, край тунел в района на село Ерден и в района на каменна кариера край село Челюсница.
"Всяко учение ни помага да научим нови неща, да видим колегите от други държави как се справят с различните ситуации. За нас това е добавена стойност. Базата в Монтана е на много високо ниво, сравнено с другите държави не изоставаме по никакъв начин", споделя Калоян Дончев, един от българските пожарникари, участвали в спасителните акции при земетресението в Турция.
"Има международни стандарти за издирване и спасяване. На всеки 5 години екипите следва да се сертифицират, за да поддържат тренираността си. Когато се случват големи произшествия, всеки член на екипа трябва да знае какво точно да прави", уточнява оглавяващият учението Ханс Басниян Ханс от Германия.
Международните учения по линия на Механизма за Гражданска защита на ЕС се провеждат в Монтана от 2013 г.