За охраната на депутатите по време на протестите в София са били мобилизирани около 8000 служители на МВР, а за допълнително опазване на държавните граници са били ангажирани близо 900 души. Това стана ясно по време на петъчния парламентарен контрол.
За да опазят реда в столицата по време на гражданските протести са били командировани общо 7 927 служители от 27 областни дирекции на МВР в страната. Изчислените разходи за командированите служители възлизат на 234 882 лева. Това заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев от парламентарната трибуна.
Между 25 и 33 лева плаща МВР за нощувка на всеки полицай, командирован в София за охрана на протестите, обясни вицепремиерът попитан от народните представителите Румен Иванов, Цветан Цветанов, Стефан Дедев, Красимир Ципов и Емил Радев относно условията за настаняване и размера на изразходваните средства за командированите служители на МВР за охрана на държавната граница и на протестите в София.
„Общият размер на изчислените извънредни разходи на министерството по охрана на гражданските протести в София е 1 834 243 лева. В тази сума се включат и парите за нощувки на общо 700 служители на МВР. Те са командировани за охрана на обществения ред в София за периода от 12 до 17 ноември 2013 г.”, заяви Йовчев.
„Извършва се проучване какви са възможностите за настаняване на служителите, на каква цена и за колко денонощия. Критериите за избор на хотелите са най-ниски ценови предложения и условията. Договорени са цени за нощувки на стойност 25 лева на човек на ден в хотел „Родина” и 33 лева на човек на ден в парк-хотел „Москва”. Цените са рамките на утвърдените от министъра”, добави вицепремиерът.
За охрана на границата извънредно са били ангажирани близо 900 служители на реда. За нощувки и извънредни разходи вече са платени около 1 800 000 лева.
„От средата на юни до момента в Елхово са командировани 611 служители. Започната е специализирана полицейска операция за сто процента физическа охрана на най-чувствителните участъци на българо-турската граница. За периода от 8 до 15 ноември по разпореждане на Главна дирекция „Гранична полиция” са предадени 878 служители за изпълнение на задача по наблюдение на държавната граница и пресичане на опитите на незаконно преминаване. От средата на юни досега разходите за командированите служители и положения от тях извънреден труд възлизат на 1 762 848 лева. Те са настанявани в хотели в района на Елхово. Договорени са цени на нощувки на стойност 20 лева”, обясни той.