Глеб Мишин е подал документи в Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) на 10 май 2022 г., като те са обработени в същия ден със становище да бъде одобрен български произход. Това каза изпълнителният директор на ИАБЧ Райна Манджукова на заседанието на временната парламентарна комисия за проверка на факти и обстоятелства за дейността на Глеб Мишин, свързана с данни за евентуално осъществяване на неправомерно предоставяне на българско гражданство, уточни БТА.
Тя посочи, че това е периодът, в който изпълнителен директор на агенцията е Тодор Ванчев, който към момента по думите ѝ вече не е подписвал документи до 15 юли 2022 г., когато Манджукова е назначена на негово място. Тя обясни, че работещите в агенцията са приемали заявления, експертите са разглеждали документите. Документът е обработен още на 10 май 2022 г. със становище да бъде одобрен българският произход, добави Манджукова. На 15 юли наследих определен брой папки и подписах всичко,което към този момент беше с положително становище, заяви тя.
По думите ѝ единственият човек, който е виждал Глеб Мишин е човекът, който е приел заявлението на гише на 10 май 2022 г. и след това на 10 август 2022 г., след като вече е с установен български произход, той е дошъл пак на гише и си е получил документа.
По отношение на преписката се вижда, че той доказва българския произход на основание баща Анатолий Михайлов, който е роден 1937 г. в село Калчево, Болградски район, Украйна, посочи Манджукова. Тя заяви, че се е обадила в селото, за да попита дали съществуват такива лица и е получила положителен отговор.
В акта за раждане на Анатолий Михайлов е записано, че неговият баща Иван Михайлов е българин. Следващият документ е за връзката между Анатолий Михайлов и Глеб Мишин – актът за брак, в който е посочено, че след сключване на брак съпрузите приемат фамилия Мишин, посочи Манджукова и добави, че документите са по стари съветски образци. Първият документ е актът за раждане на Глеб Мишин. Това са трите документа, които ни дадоха основание да установим българския му произход, добави Манджукова.
Тя посочи, че в Агенцията документите идват, когато родствената връзка е далечна.
Агенцията за българите в чужбина в момента удостоверява българския произход само и единствено за придобиване на продължително и постоянно пребиваване на основание на Закона за чужденците в Република България, заяви Райна Манджукова. В Закона за българско гражданство пише до трето поколение, добави тя.
Ако лицето има документ, в който един от родителите му е българин, тогава дирекция „Миграция“ не изисква удостоверение. Тя обясни, че ако лицето, което е българин е баба или дядо, тогава дирекция „Миграция“ издава писмо до Агенцията. Лицето идва при нас, подава преписка, ние изискваме деклрация за анкета, в която събираме необходимите данни за възходящите българи, нотариално заверена декларация за българско самосъзнание и съответните документи, които доказват връзката с възходящите българи, обясни Маджукова.
Тя заяви, че оригиналните документи остават в Агенцията до приклююване на процедурата с удостоверяване, отказ или прекратяване.
БТА припомня, че временната комисия за проверка на факти за дейността на Глеб Мишин за евентуално неправомерно представяне на българско гражданство беше създадена на 14 февруари. Комисията ще работи три месеца и ще излезе с доклад за резултатите от дейността си.
Данни за съществуване на руска схема за получаване на българско гражданство бяха огласени от председателя на ДСБ Атанас Атанасов в предаване по БНТ на 31 януари т.г. . В него той заявява, че „митичен човек раздава българско гражданство на руснаци“.