Ние нямаме служебно правителство, а кабинет на ГЕРБ и ДПС, както и на ПП-ДБ. Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане".
Възраждане е инициатор на внасянето на вот на недоверие към служебния кабинет – нещо, което се случва за първи път в България. Към това искане подписи са положили и депутати от БСП и ИТН.
В ефира на БНР преподавателите по Конституционно право Христо Орманджиев и Орлин Колев обясниха, че вот на недоверие към служебен кабинет е невъзможен, защото противоречи на решение на Конституционния съд от 1992 година.
Костадинов отхвърли експертизата им и попита защо не е поискано мнението на проф. Пламен Киров - бивш член на Конституционния съд. "Той ясно заяви, че този вот е допустим, защото ситуацията през 1992 година, когато е имало една Конституция, е различна от тази, при която в момента има Конституция, преправяна шест пъти. Институтът на служебното правителство през 1992 г. е съвсем различен от института на служебното правителство сега".
Костадинов заяви още, че представителите на неговата партия "са канени изключително рядко в национален ефир". Според него "огромната част от българите мислят, че има тежка цензура и медийна блокада в националните медии, които създават едностранчива гледна точка. Ако искаме да има демократична държава, трябва да има свобода на словото".
„Ако този вот на недоверие успее, трябва да има нов служебен кабинет”, посочи лидерът на „Възраждане“. ЕПросто намалява списъкът от хора, които могат да станат министър- председатели. Този списък беше съставен от ПП-ДБ. Защото това се техните конституционни промени, това са поправките, които са написани от ПП-ДБ. По този начин те дават властта в ръцете на хора, които са от ГЕРБ и ДПС”, заяви още Костадинов.
„Лошото е, че след това ще бъде назначено на практика същото. Няма избор. А когато нямаш избор, това означава, че няма и демокрация. Благодарение на поправките на ПП-ДБ, ние нямаме избор. Президентът също няма избор“.
„Стана ясно, че имаме тежка политическа намеса от страната на лидера на една от политическите сили в България, а именно – Бойко Борисов, който нареди на Главчев да смени външния министър”, каза още Костадинов.
„Нашата цел винаги е била да спечелим изборите. Ще се борим за това на предстоящите два вота. Имаме програма, която разпространяваме сред хората. Европейските избори са изключително важни. Всяка седмица гласуваме някаква поправка в закон, която е заради директива на ЕК. Ние се превръщаме в територия, управлявана от Брюксел. Българският глас не се чуваше в Европейския парламент”, обясни лидерът на "Възраждане".
Костадинов смята, че трябва да има предоговаряне на условията за членството ни в ЕС. "Имаме партньори в десет европейски държави. Целта на "Възраждане" е да създаде група в ЕП. Никоя българска партия не се е опитвала да го направи. Само преди две седмици излезе поредното изявление на Урсула фон дер Лайен, в което тя казва, че ЕС трябва да се реформира и решенията в него вече да не се взимат с пълен консенсус, а с мнозинство от две трети. Това означава, че Германия, Франция, Италия, големите държави решават, че нещо трябва да се случи. Ако България не е съгласна, е длъжна да изпълнява. Това означава, че си подчинен. Аз не искам България да е подчинена на никого".
Костадинов коментира предложението на Димитър Главчев да поеме и външно министерство: „Не одобряваме тази идея. Няма смисъл.”