От началото на годината у нас са регистрирани 121 души, болни от сифилис. Това сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи, цитирани от "Труд".
На практика това значи, че почти всеки ден у нас се диагностицира по един човек със сифилис.
Случаите зачестяват, като дори вече има и кърмаче, носител на болестта.
В Монтана случаите на сифилис са шест от началото на годината - трима мъже и три жени.
„Има една хипотеза, според която сифилиса протича на епидемии, тоест пет години епидемия, 15 години светъл период и след това пак така“, заяви специалистът по кожни и венерически болести д-р Пламен Узунов.
„В диапазона между 19 и 59 години са регистрираните случаи за тази година. За миналата са между 18 и 68-годишна възраст. Като най- много регистрирани случаи, около 70% и за двете години, са във възрастовата група между 19 и 35 години“, добавя Елена Тодорова от РЗИ-Монтана.
Една част от диагностицираните със сифилис в Монтана ги лекува доктор Узунов. Той съветва и при най-малкото съмнение да се потърси веднага лекар.
„Ако един човек види някакви ранички по половите органи независимо мъж или жена, ако напипва увеличени лимфни възли, трябва веднага да отиде при дерматолог, защото колкото по-рано започне лечението, толкова по- добре“, казва д-р Узунов.
В Монтана и новородено е диагностицирано със сифилис.
„Когато се роди бебе от майка, която носител на болестта, задължително се прави 10-дневен курс на лечение с Пеницилин. След това се изчакват шест месеца и отново се изследва. Ако се е изчистило и вече е отрицателно, това е било в резултат на антитела на майката. Ако обаче е положително е наследствено и си се лекува по правилата на наследствения сифилис“, обяснява специалистът по кожни и венерически болести.
Според него заболяването е напълно лечимо, стига пациентите да потърсят медицинска помощ навреме. А един от начините да се предпазите по полово предавани болести, са презервативите.
„Тук опираме до въпроса за безопасния секс. Напълно безопасен секс няма, но една голяма препоръка е, когато се получи така да има съмнителен полов контакт, да се ползват презервативи", съветва лекарят.
Според инфекционисти реалната бройка на заразените е далеч по-стряскаща от официално изнесената статистика.
Много от хората не се изследват, а безразборните полови контакти без предпазни средства увеличават риска от епидемия.
Според д-р Момчил Баев в София периодично има огнища на сифилис, особено в хомосексуалните общности. В предишни години той бе мениджър на програма за безплатно тестване. От фондацията "Сингъл степ" предлагат изследване, което е безплатно и напълно анонимно.
Болестта има много разнообразни симптоми, които могат да имитират други болести, затова сигурната диагноза се поставя само след серологичен тест. Протича във фази, продължаващи години наред и ако не бъде лекувана навреме, оставя тежки поражения върху болния.
Признаците и симптомите на сифилиса варират в зависимост от това, в коя от четирите фази се намира заболяването (първичен, вторичен, латентен или третичен). Първичната фаза обикновено се проявява с наличието на единичен шанкър (твърда, безболезнена, непредизвикваща сърбеж кожна раничка (язва), вторичният сифилис се изявява с обриви по цялото тяло, които често включват и дланите и ходилата, латентният сифилис може да има слаби или никакви симптоми, а третичният, който се отличава със сифилистични гуми, може да има неврологични или сърдечни симптоми. Сифилисът обаче е известен като „големият имитатор“, заради честите си атипични проявления. Диагностицирането обикновено се извършва чрез кръвни изследвания, но бактерията може да бъде видяна и под микроскоп. Сифилисът може да бъде успешно лекуван с антибиотици, като по-специално се предпочита пеницилин G прилаган мускулно (или интравенозно при невросифилис) или цефтриаксон, а при пациентите с остра алергия към пеницилина – перорално с доксициклин или азитромицин.