Република България и Република Македония ще интензифицират усилията си за насърчаване на добросъседските отношения и сътрудничество, включително чрез проекти и инициативи, които биха могли да имат практическа стойност не само за двете страни, но и за целия регион. Това се посочва в съвместно писмо на министрите на външните работи на Република България и на Република Македония – Кристиан Вигенин и Никола Попоски, до комисаря по разширяването Щефан Фюле и комисаря по регионална политика Йоханес Хан. Това съобщиха от пресслужбата на МВнР.
Двете страни високо ценят възможностите, които дава ЕК за засилване на партньорството чрез програмите за териториално сътрудничество, насочени към по-силно и устойчиво икономическо и социално развитие на регионите, като по този начин стимулира техния потенциал, пише още в писмото. Външните министри потвърждават готовността на Република България и Република Македония да разширят контактите между компетентните институции, за да гарантират по-добрата координация и изпълнение на съвместни проекти в области като инфраструктурата, икономиката и подобряване на цялостната свързаност на региона.
Смятаме, че трябва да бъде отдадено приоритетно значение на съществуващите проекти, които са насочени към развитие на автомобилната и железопътната инфраструктура, със специално внимание към изпълнението на Коридор №8 (Изток-Запад), посочват още Кристиан Вигенин и Никола Попоски, като подчертават, че отпускането на по-голяма финансова помощ за завършването на тези проекти е от ключово значение.