Запорирането на сметките на "Топлофикация София“ заради необслужвани задължения е съвсем нормален ход от страна на мениджмънта на "Булгаргаз“, с цел събирането им. Ако "Булгаргаз“ не предприеме действия за събирането на колосалните задължения, носи наказателна отговорност. Това каза енергийният експерт Явор Куюмджиев в интервю за "Фокус".
По информация на общински съветници в София задълженията на "Топлофикация София“ възлизат на около 2 милиарда лева, като над 800 милиона са задълженията към "Булгаргаз“. Той припомни, че 500 милиона от задълженията на "Топлофикация София“ бяха изкупени от Българския енергиен холдинг.
По думите на енергийния експерт "Топлофикация София“ е единствената топлофикация в България и в света, която губи. "Всички останали топлофикации плащат сметките си към "Булгаргаз“ и успяват да управляват съответните дружества по добър начин, дори с печалба. Защо в "Топлофикация София“ това не се получава, аз нямам отговор“, коментира той.
Куюмджиев отбеляза, че "Булгаргаз“ се намира в технически фалит заради договора с "Боташ“, откъдето ежедневно изтичат колосални суми. "Доколкото знам, преговорите с "Боташ“ отново са зациклили, няма предоговаряне на условията на договора и "Булгаргаз“ трябва отнякъде да събира всички пари, които има да взима, те трябва да бъдат набавени отнякъде“, обясни енергийният експерт.
Новият отоплителен сезон чука на вратата и правителството, и Столична община трябва да намерят решение, подчерта Явор Куюмджиев. "Столична община е собственикът на "Топлофикация София“. От безхаберие ли, от какво са натрупани тези дългове не се наемам да преценя, но пари трябва да се намерят от някъде. Вероятно ще се намерят от бюджета. За пореден път всички ние ще платим дълговете на "Топлофикация“, защото 2 милиона софиянци да останат без парно също не е опция“, коментира той.
Според него и този път кризата ще бъде решена. "Дупката ще се запуши някак си, "Булгаргаз“ ще получи някакви пари, но догодина ще излезе същият проблем отново. Някакво решение трябва да се търси. Няма как да стане без драстични промени“, категоричен бе енергийният експерт.
Едно от решенията според него е външен мениджър или инвеститор да поеме управлението на Столичната топлофикация.
Енергийният експерт даде пример с подобен казус отпреди години, който е имало топлофикационното дружество във Варшава. "Мина се през очистителна ликвидация на топлофикацията и се пристъпи към нейната приватизация. Оттогава нататък проблеми няма, но една зима Варшава изкара без парно“, обясни Куюмджиев.