България е сред страните с най-голям риск от бедност, сочат данни на Евростат. Страната ни се нарежда на второ място след Румъния в статистиката. Според изследването 30% от българите са застрашени от бедност спрямо 32 на сто от румънците.
Как се определя рискът от бедност?
Според бившия социален министър Христина Христова, ако едно домакинство или един човек отговаря на 7 от 13 показателя се приема, че той е в риск от бедност и социална изолация.
„Тези показатели са дали може да си плати наема на жилището и комуналните сметки, дали има автомобил, дали има интернет, дали може да си позволи веднъж в годината едноседмична почивка, дали може да си подмени износените мебели и дрехи, дали има резервни обувки“, обясни тя.
По думите ѝ при изследването на бедността двете най-тежки явления са работещите бедни и детската бедност.
„Последното изследване показва, че 11,7% от работещите хора у нас живеят в бедност и са в голям риск. Тези с висше образование са около 3%, но тези с начално и без образование са 66%. За детската бедност изследването ни показва, че даже сме с един процентен пункт по-зле от предишната година. Това е относителният дял на децата до 18 г. и се изразява в липса на възможност да получи допълнителни уроци, да развива своя талант, да упражнява спорт, да участва в развлечение, туризъм, да има резервни дрехи и обувки, недостатъчно учебни помагала“, посочи Христина Христова.
По отношение на детската бедност бившият социален министър отбеляза, че само 4% от децата на родители с висше образование са в риск от бедност, спрямо 80% от децата от семейства с ниско или без образование.