Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу даде днес Каварна като един от положителните примери в Европейския съюз за приобщаването на ромите, наред с Берлин (Германия), Монтрьой (Франция), Крайова (Румъния) и Сомбор (Сърбия).
Барозу говори на среща, посветена на приобщаването на най-многобройното малцинство в ЕС, в която от българска страна участва вицепремиерът Зинаида Златанова.
Вследствие на съгласуваните действия на Европейската комисия интегрирането на ромите вече присъства трайно в политическия дневен ред в цяла Европа. Първите признаци за подобрение в живота на ромите започват бавно да се проявяват, се посочва в представен днес нов доклад относно постигнатия от държавите членки напредък по рамката на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите се казва в доклада на ЕК.
В доклада, публикуван днес от Комисията, се прави оценка на постигнатия от 2011 г. досега напредък по рамката на ЕС и се посочват както положителните примери, така и областите, в които държавите членки трябва да положат повече усилия.
Макар все още да има редица предизвикателства, подобренията са ясно видими — по-голям брой ромски деца посещават предучилищни занятия, въвеждат се все повече програми за наставничество за оказване на помощ на ромите при намиране на работа, както и програми за използване на медиатори с цел да се преодолеят различията между ромските и останалите общности що се отнася до жилищното настаняване и достъпа до здравеопазване. Благодарение на новите регламенти на ЕС относно използването на средствата на ЕС, през периода 2014 — 2020 г. държавите членки трябва да заделят 20 % от средствата от Европейския социален фонд за социално приобщаване.
„Преди четири години темата за интеграцията на ромите не можеше да бъде открита в програмата на нито една държава членка. Днес обаче, благодарение на съгласуваните ни действия, ставаме свидетели на вятъра на промяната“, заяви заместник-председателят на Европейската комисия и комисар по въпросите на правосъдието г-жа Вивиан Рединг.
„Рамката на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите беше преломно постижение с това, че националните правителства приеха да се ангажират на най-високо равнище да работят за по-успешното интегриране на ромите. Разбира се, не можем да заличим за един ден резултата от векове на изключване и дискриминация, но след като този проблем сега присъства трайно в политическия дневен ред на Европа, вече виждаме подобрения. Така например, много повече ромски деца посещават предучилищни занятия, отколкото преди три години. Като следваща стъпка си представям например въвеждане на по-целенасочени правила и финансов инструмент, посветен конкретно на ромите, с което да се гарантира, че средствата отиват там, където има нужда от тях.“
„За да внесем промяна в живота на маргинализираните ромски общности в Европа, е необходимо да гарантираме ефективното използване на достатъчно средства в подкрепа на националните стратегии за интегриране на ромите. При разработване на политиките в областта на образованието, заетостта, здравеопазването и жилищното настаняване държавите членки следва да вземат под внимание и интеграцията на ромското население“, каза Ласло Андор, европейски комисар в областта на заетостта, социалните въпроси и приобщаването. „Сега е моментът държавите членки да гарантират, че приобщаването на ромите е приоритет при изразходването на средства на ЕС през предстоящия седемгодишен финансов период.“
Въпреки че ромските общности продължават да се сблъскват с бедността, социалното изключване и дискриминацията, днешният доклад показва наличието на напредък, постигнат в 28-те държави членки. Основните заключения в него са свързани с образование; заетост; жилищно настаняване; здравеопазване; дискриминация; финансиране.