Протестните шествия на таксиметровите шофьори в София достигнаха крайната си точка – площад „Княз Александър I” в центъра на столицата, предаде БТА.
Булевард „Цар Освободител“ е затворен за движение, а автомобилите на протестиращите са подредени в пространството пред БНБ и Националната художествена галерия.
Протестната акция е насочена срещу поскъпването на премията по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
„Ще им покажем, че със 100 000 души, които се прехранват от такситата в България, шега не бива, камо ли опити за задушаване, или това, което направи застрахователният "октопод" с увеличаването на застраховката „Гражданска отговорност“ от 3 до 16 пъти за таксиметровите автомобили през октомври 2024 г.“, съобщиха от Съюз „Такси“.
Протестиращите настояват за връщане на размера на „Гражданската отговорност“ на нивата от преди октомври.
Сутринта от Националния стадион „Васил Левски“ тръгна и друг протест, организиран от Националния таксиметров синдикат и други организации.
Над 1000 таксиметрови автомобила от Пловдивска област излязоха на протест.
Водачите се събраха на пред спортната зала „Чайка“ на бул. „Копривщица“ и се насочиха към автомагистрала (АМ) „Тракия“, като преминаха през бул. „Марица юг“ – бул. „Копривщица“ - бул. „Шести септември“ - бул. „Руски“ - бул. „България“ - ул. „Васил Левски“ - бул. „Карловско шосе“.
На магистралата шофьорите заявиха, че ще останат, докато исканията им не бъдат чути.
“Тук започнахме да се събираме още в 07:30 часа, без да затрудняваме движението на гражданите. Магистралата ще остане блокирана, докато не се вземе отношение към това, което се случва в момента”, каза за БТА Володя Домашенко, съпредседател на Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи (НАЗПТВ).
По негови думи вече има опити за диалог, но позицията на застрахователите за момента не показва разбиране. “Вчерашното изказване на председателя на Асоциацията на българските застрахователи Николай Станчев е, че ако те отстъпят и не вдигнат нашите застраховки, ще трябва да вдигнат на всички останали. В това твърдение няма никаква истина, защото икономическите показатели на застрахователните компании са по-добри в сравнение с миналата година. Приходите им са увеличени с над два процента, а разходите им са намалели с над 15 процента”, допълни Домашенко.
На протеста присъства и Диян Станев, председател на Асоциацията на таксиметровите водачи. Според него, ако шофьорите на таксита “поддадат”, ще се вдигнат задължителните застраховки за всички автомобили.
“Вчера имахме диалог, в който застрахователите ни изкараха някаква тяхна статистика, според която на 100 таксита 68 от тях правят произшествия и все сме виновни ние. Те искат да ни пробват нас и ако ние поддадем, да се вдигнат застраховките и на всички коли в България”, коментира Станев. За момента нагласите на шофьорите са да останат на магистралата, докато проблемът не бъде решен.
“Един месец никой не ни обърна внимание. Срещнахме се с почти всички парламентарни групи. Всеки иска да ни помогне, всеки търси лостове и механизми. В днешния ден ще чакаме развитие. Надяваме се да има реакция, защото може да стигнем и до крайни мерки”, допълни председателят на Асоциацията на таксиметровите водачи.
Десетки таксиметрови шофьори излязоха на протест във Варна.
Те потеглиха с шествие през централната част на града в посока квартал „Аспарухово“ и обратно. Шофьорите възнамеряват да направят два кръга по маршрута.
„Протестът ни е против несъразмерните застрахователни полици за „Гражданска отговорност“, коментира председателят на Независим синдикат „Авто 94“ във Варна Димчо Иванов.
Той обясни, че е решено изведнъж такситата да бъдат вкарани в рисковите списъци, където са опасни товари, школите за правоспособност и спортните коли. „Сега изведнъж ни вкараха и нас в рисковия списък, като се има предвид, че за цяла година инцидентите на пътя по вина на таксиметрови шофьори е 0,03 процента“, посочи Иванов.
По думите му увеличението на застраховката „Гражданска отговорност“ за такситата е от 50 до 300 процента. Има застрахователни полици по 3000-4000 лева, каза още той.
Иванов смята, че това, което се прави със застраховката „Гражданска отговорност“ е геноцид спрямо бранша. Щом такситата имат долна и горна граница на тарифите, защо да не се сложи и такава при застрахователните полици и да не може да се злоупотребява с това монополно положение, попита Иванов.
Таксиметровите шофьори от Перник се присъединиха в националния протест на бранша.
За около два часа те блокираха движението на пътя Перник - София и с автошествие по улиците на града заявиха позицията си на несъгласие с новите цени за застраховката.
Организатор на протеста в Перник е Ростислава Асенова. Тя е собственик на транспортна фирма и таксиметрова компания. „Тук сме се събрали превозвачи, които искаме да изкажем своето недоволство относно увеличението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“, която ще се повиши от три до десет пъти, за нас това е нереално“, коментира за БТА Асенова. Според нея сумата, която ще трябва да отделя фирмата за една кола, ще възлиза на около 1 000 до 1 500 лв. Асенова допълни, че допустим вариант за тях е увеличение на сумата до 50 процента.
Шофьорите, а и собствениците на фирмите, се обединяват в идеята, ако се правят промени, то те да са в посока въвеждането на системата „бонус - малус“. Тя се основава на принципа, че застрахователните премии трябва да отразяват индивидуалния риск на всеки застрахован. Добрите шофьори се награждават с по-ниски премии за застраховка, докато по-рисковите шофьори плащат по-високи премии.
Колоната тръгна от зала "Борис Гюдеров" и премина по бул. “Юрий Гагарин“ и продължи по пътя към София. За кратко протестиращите блокираха движението на светофара при с. Драгичево. Пътят там свързва Перник със столицата и трафикът е интензивен. След това протестното шествие се върна обратно към центъра.
Таксиметрови шофьори от Добрич излязоха на протестно шествие.
Над 120 автомобила преминаха по основните булеварди и улици на града.
“Една застраховка “Гражданска отговорност” може да е от 700 лева до 4000 лева само за таксиметрови автомобили. Причината била, че сме най-рисковете. Ако се направи една статистика за всички автомобили, които са общо, а не само на таксиметровите коли, най-много катастрофи са с частни автомобили. При нас такситата не съм чул една катастрофа да има. Всичките коли отзад са ударени, отпред няма ударен таксиметров автомобил. За 4000 лева застраховка „Гражданска отговорност“ как да стане да стоим и да си мълчим”, коментира пред журналисти таксиметровият шофьор Ивелин Минчев.
Той допълни, че за Добрич това решение е голяма тежест. “Ние на ден не можем да направим 50 лева, за да си покрием разходите, а те говорят за 4000 лева застраховка”, каза още Минчев.
Протестиращите посочиха, че ако се вдигнат застраховките ще трябва да има повишение и на цените за превозването на пътници. “При наличието на застраховка 1000 лева, как да карам на 1,20 лв. на дневна тарифа? Цените за частите за автомобили са нагоре, всичко е нагоре, но ние ще вдигаме цените до едно време, а после какво ще правим, трябва да спрем да караме”, коментира таксиметровият шофьор Стоян Стоянов.
Шофьорът Галин Тонев допълни, че ако не се обърне внимание на исканията, може да се стигне до затваряне на пътища.
Таксиметровите шофьори от почти всички превозвачески фирми в Хасково се присъединиха днес към националния протест на бранша.
Над 150 таксиметрови коли тръгнаха от паркинга пред градския стадион и минаха по възловите булеварди на града в мирно шествие, като израз на недоволството.
Най-масово новите цени на застрахователите по „Гражданска отговорност“ варират от досегашните 320-330 лв. на 750- 800 лева. Има обаче и драстични примери, какъвто даде таксиметровият превозвач Димитър Делчев. Новата застраховка за служебния му автомобил е 3460 лева на фона на платените за нея преди три месеца 240 лева.
„Няма държава, която да сложи нещата на мястото си и да спре лобистките действия при това, което се случва“, категоричен е Иван Иванов, който е управител на една от големите фирми за таксиметров превоз в града. Той посочи, че с колегите му очакват да получат адекватен отговор на въпроса защо толкова рязко се вдигат цените на задължителната застраховка, като категорично определят като невярно лансираното обяснение, че това се случва заради многото катастрофи с участието на таксита.
Преди да започнат шествието си, водачите на таксите пресметнаха, че при новата ситуация средногодишно разходите им ще се вдигнат с около 500- 600 лева. Таксиметровите превозвачи посочиха, че се чакат фалити в бранша. Мотивите им за тази песимистична прогноза стъпват на фактите, че търпят ограничения от решенията на Общинските съвети за минимална и максималната тарифа за километър превоз, прегледите за техническа изправност, които за техните автомобили са задължителни два пъти годишно, са скочили двойно - от 50 на 110 лв., само за последните две седмици горивото е поскъпнало с 0,10 стотинки за литър, а сега и с резкия скок на „Гражданска отговорност“, приходите им няма да са адекватни на разходите. За да запазим хляба си, със сигурност ще трябва и ние да повишим цената на услугата си, казаха хората от протеста. „Сега ние питаме „Защо?“, а после нашите клиенти ще ни задават този въпрос“, посочи Иван Иванов.
Таксиметровите превозвачи от Хасково предупредиха, че днешният протест на бранша е само капката, която прелива чашата и декларираха готовност да бъдат солидарни с колегите си от страната и да се включат дори и с по-драстични действия в израз на недоволството си.
Габровските таксиметрови шофьори също излязоха на протест и автошествие. Водачите на таксиметрови автомобили от Габрово се събраха в една от индустриалните зони на града и след като изразиха несъгласие срещу поскъпването, потеглиха на мирно автошествие.
„Излизаме заради въвеждането на високите цени за „Гражданска отговорност“, които в максималния си праг достигат 3000 лева, което е непосилно за всеки един човек в бранша. В Габрово има близо 200 таксиметрови автомобила, над половината сме тук, за да изразим своето несъгласие“, каза за БТА Светослав Николаев, таксиметров шофьор в Габрово и организатор на протеста.
Таксиметровите водачи ще преминат със своите автомобили през целия град, за да покажат своето несъгласие със ситуацията. „Смятаме, че автошествията няма да променят нищо, но следващата стъпка е да блокираме входове и изходи на града, както и главни пътни артерии. Ако и това не помогне, всички от страната ще се обединим и ще отидем да блокираме столицата София“, каза още Светослав Николаев.
По думите на протестиращите таксиметрови шофьори тази мярка с повишаването на цените на застраховките е „опипване на почвата“ с идеята да бъде въведена и за останалите граждани.
„Случи ли се да се наложат тези скъпи застраховки, цените на таксиметровите превози ще скочат много, а никой от нас не иска да вдига цени, но ще бъдем принудени“, допълни Светослав Николаев.