Не става дума за прекратяване на транзита на природен газ от руската федерация през България. Това пише руската държавна осведомителна агенция ТАСС часове, след като българският министър на енергетиката Владимир Малинов предупреди, че "Булгартрансгаз" може да спре преноса на газ към Сърбия и Унгария, ако не бъде намерено решение как руската страна ще го разплаща след 20-ти декември.
Разплащането беше поставено под въпрос от санкциите, които Съединените щати въведоха срещу "Газпромбанк"
Прекратяване на транзита на руския природен газ през България би било крайна мярка и засега не става дума за това, твърди неназован източник, когото ТАСС определя като близък до "Булгаргаз".
Ситуацията не е приятна, но нищо критично не се случва. Следващото плащане трябва да постъпи до 20-ти декември, когато изтича преходният период, наложен от САЩ, каза още събеседникът на руската агенция.
Според него, ако проблемът не бъде решен, ще встъпят в сила механизмите за решаване на спорове, предвидени в руско-българските договорености. Може да се стигне до глоби за забавяне на плащанията. Вариант също така е за транзита на газа да плащат страните получатели.
Сред засегнатите ще е Унгария, която продължава да разчита на дългосрочния си и договор с "Газпром", сочи ТАСС. През 2022 г. унгарците са получили по газопровода "Турски поток" през България 4,8 милиарда кубически метра от синьото гориво. През 2023 г. този показател се е увеличил на 5,6 млрд. куб. метра.
Вчера министърът на енергетиката на България предупреди, че при липса на плащания, газовият оператор може да преустанови транзита по Балкански поток. Въпреки това към момента всички дължими плащания са извършени, а услугите са защитени от санкционния режим до 20 декември 2024 г. След тази дата "Газпром" трябва да предостави алтернативен механизъм за разплащане.
Министър Малинов също така коментира законодателните предложения за отлагане на либерализацията на електроенергийния пазар за битовите потребители. Въпреки че бюджетът предвижда близо 400 млн. лв. за подготовка на либерализацията, окончателното решение ще зависи от парламента.
Планираното пускане на свободния пазар остава предвидено за 1 януари 2026 г.
На Powers Summit 2024 Малинов подчерта, че България ще продължи да играе стратегическа роля в енергийните проекти, включително в разработването на
"Зелен коридор" за пренос на възобновяема енергия от Азербайджан към Европа. Той отбеляза важността на дефинирането на групите за енергийна бедност и призова за социална политика, която не се основава на енергетиката.
Проектът за подводен кабел за зелена енергия между Азербайджан и Европа е ключов за региона, като България настоява за активно участие в неговото реализиране.