Група общински съветници, основно в лицето на тези от групата на Спаси София, се опитват да приватизират най-значимото събитие на столицата – Маратона. За това алармира в предаването „Дарик кафе“ спортният директор на надпреварата Даниел Дуков.
В края на септември тази година общинските съветници от Спаси София, Димитър Петров и Христо Копаранов, внасят доклад, с които правят внушения за липса на професионализъм и качество в организацията на Маратон София, въз основа на което заявяват искане провеждането му да бъде възложено от Столична община, с решение на Общинския съвет, на Фондация „София – Европейска столица на спорта“. Фондацията е собственост на общината, а интересното е, че двамата са в управителния ѝ съвет.
Само два дни след внасяне на доклада в СОС, с Решение на СОС е възложено на Кмета да бъде сключен договор с Изпълнителния директор на фондацията, по силата на който Столична община и Фондацията съвместно да организират маратона.
В доклада прави впечатление, че съвсем между другото е споменат мотива, а именно: приходите от провеждане на събитието да бъдат насочени към Фондацията, отбелязва "24 часа". Любопитното е, че Фондацията е вид юридическо лице, което не може да разпределя печалба от дейността си, но няма законови или други пречки, освен морални и етични, да изплаща възнаграждения на членовете на управителните си органи, които както стана ясно по-горе се явяват и вносителите на доклада.
В цялата задача основен и незасегнат въпрос е: По каква причина Столична община или Столичен общински съвет са приели, че Маратон София е собственост на общината и защо тя има право да се разпорежда с него – включително организацията и провеждането му.
Към момента не съществува практика в Европа държавна или местна администрация да се ангажира лично с провеждането на събития от такова естество.
Благодарение основно на спортния директор Даниел Дуков и неговите колеги, от 12 години насам, софийския маратон става все по-популярен, като в последното си издание имаше и рекорден брой участници - 6000 човека, които бягаха по улиците на София.
Освен това, Маратонът вече е лицензиран от World Athletics (Световната асоциация по лека атлетика) с престижния „Бронзов етикет“. С това, събитието привлича още по-голям интерес на елитни бегачи от целия свят, защото участието дава възможност да бъдат получени точки за класиране и участие в първенства и други маратони.
До неделя тече срока за заявки за организирането на Маратона, като конкурсът е обявен от фондацията „София – европейска столица на спорта“. Документите се депозират чрез електронна поща, до която имат достъп доста хора. В конкурса обаче липсват съществени данни и критерии на базата на които ще се оценява и ще бъде формиран резултата на всеки кандидат, какъв ще е състава на комисията, която ще оценява кандидатите и имат ли членовете на тази комисия необходимите познания за да преценят дали кандидатът е годен да изпълни предложеното, съответно предложеното дали е адекватно.
Фактът, че кандидатурите се изпращат на електронна поща, без ясен или конкретен отговорник, без възможност за проследимост на конфиденциалността на съдържанието или техническите проекти на всеки кандидат, несъмнено дава възможност за злоупотреби и подправяне на резултатите от т.нар. „конкурс“, включително недопускане на кандидати за участие и/или класиране. Към момента липсват данни и за участниците, заявили желание или депозирали кандидатури.