„С благотворителната дискусия, посветена на проблемите и възможностите пред децата и младежите с увреден слух, искаме да привлечем общественото внимание към трудностите, с които се сблъскват и заедно да опитаме да създадем по-добри условия за тяхната интеграция, да покажем съпричастност и солидарност с тях.“ Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в ЕП Кристиан Вигенин, който заедно с евродепутата Цветелина Пенкова, организира благотворителното събитие, което събра на откровен разговор всички заинтересовани страни- представители на Сдружение „Асоциация на родителите на деца с увреден слух″ (АРДУС), медицински специалисти, образователни центрове, социални и неправителствени организации, родители на деца и младежи с увреден слух.
„Грижата за децата и младежите с увреден слух е наша обща отговорност. Да не забравяме, че да бъдем съпричастни и да помагаме на хората в нужда са най- важните европейски и български ценности. В дните преди Коледа опитваме да помогнем на децата и родителите, които се сблъскват ежедневно с проблемите на интеграцията на тази общност. За преодоляването им са необходими конкретни идеи и инициативи“, акцентира той. Вигенин припомни участието си в разработването и приемането на Закона за жестовия език, който е стъпка в тази посока.
Евродепутатът от Делегацията на българските социалисти в ЕП Цветелина Пенкова смята, че е необходимо да се подобри приобщаващото образование и да има по-улеснен и информиран достъп до съвременни технологии и терапии. Тя изтъкна, че за децата и младежите с увреден слух е категорично необходимо да се предприемат мерки, които да им гарантират достоен и справедлив живот.
„Наше задължение е да насочим общественото внимание към проблемите и решенията. Трябва да обединим институциите, НПО-сектора, бизнеса, академичната сфера и всички семейства, за да можем заедно да насърчим солидарността и включването на повече подкрепа към тази кауза“, добави евродепутатът.
Народният представител на ПГ на БСП- Обединена левица Петя Цанкова, която има 20 годишен педагогически опит, сподели лична история от практиката си. Тя подчерта ролята и усилията на учителите за приобщаването на деца със слухови проблеми, за да могат те да разгърнат своя потенциал и да развият социални умения. „Само така те могат да си осигурят качество на живот. Нека всички заедно- институции, родители, партньори, да бъдем гласът на тези деца и да създадем среда, в която те да се чувстват спокойни и разбрани!“, призова тя.
Председателят на Сдружение „Ардус“ Мария Кръстева благодари за подкрепата, която получават с тази благотворителна дискусия децата и младежите с увреден слух. „Нужен е достъп до нови технологии. Децата имат необходимост от адекватна помощ, подкрепа в училище и в университета. Това съществува на хартия, но не и на практика. Системата не работи. Необходима е адекватна законова рамка, която обхваща всички аспекти“, акцентира Кръстева.
Директорът на Специалното училище за ученици с увреден слух „Проф. Дечо Денев“ Севдалина Джонгарска каза, че са необходими конкретни решения, не само да се говори за проблеми. „Ако помогнем дори и на едно дете повече, ние сме постигнали голям успех“, убедена е тя в малките стъпки към целта.
Заместник-директорът на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в София Невена Николова изтъкна друг проблем: „Има твърде много деца с увреден слух в страната и твърде малко рехабилитатори и специалисти, които да се справят с техните проблеми и да положат необходимата грижа и внимание.“
Майката на дете с увреден слух Ана Димчева сподели, че голяма част от родителите са принудени да търсят частни възможности. Благодарение на център „Яника“ и на лекарите от ВМА, дъщерята на Ана говори и чува. „Всеки родител иска детето му да има шанс за нормален и самостоятелен живот. Проблем е липсата на достъп до ранна диагностика, такава почти няма“, изтъкна с болка тя.
Според ръководителя на Клиниката по УНГ болести към УМБАЛ „Царица Йоана-ИСУЛ“ проф. Диана Попова новите технологии и лесният достъп до информацията са бъдещето. „Интеграцията в масовите училища не може да е универсално решение. Всяко дете е различно, затова правилното решение е създаването на специализирани групи. Следващата важна стъпка е задължителен скрининг за деца в предучилищна възраст“, препоръча тя.
Според доц.доктор Дончо Дончев, началник на отделението по аудиология и отоневрология в УНГ клиниката на ВМА е по-добре специалисти да обикалят училищата за скрининг, за да се откриват по- рано слуховите дефицити при децата и те да не изостават в своето развитие.
Таня Димитрова от образователен център „Яника“ изтъкна, че трябва да се обединят усилията на институции, лекари, педагози и родители- не просто лозунгово, а и на практика. „Заедно ще предложим реални решения. Родителите трябва да знаят, че решение не е само оперативният подход, а могат да се обърнат и към жестомимичната методика“, отбеляза тя.
На събитието бяха деца и младежи с увреждания на слуха. Добрина Петранова, студент в НБУ, представи интересите си- фотография, йога и фитнес.
Венцислав Велев, ученик в 12 клас на НГДЕК, с изключително богата реч, отбеляза колко е важно да се познава историята. Сподели избора си на професия- да бъде археолог, каквото и изучава в момента. Завърши с думите: „Всички ние можем!“. Мирослав Манов, ученик в 3 клас, поздрави залата с любимо свое стихотворение и сподели, че обича математиката и хореографията.
В рамките на събитието бяха набрани средства, които ще бъдат предоставени в подкрепа на родителите на деца с увреден слух. Дарението ще бъде използвано за рехабилитация на слуха и говора, за закупуване на учебни материали и батерии.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/.