Дами и господа, ходът на политическото време днес много наподобява темпа на развитие на технологиите. Той е много по-бърз от капацитета ни да осъзнаем промените. Дали сме готови? Отговорът е - категорично не. Но ще се приспособим. Наред с това, в момента освен партньорството между САЩ и Европа, рухват и голяма част от традиционните политически идеологии на Стария континент.
Това коментира по "120 минути" в бТВ Светослав Иванов.
Тръмпизмът не може да бъде копиран и пренесен директно на европейската сцена. Европейците нито са толкова разделени, нито имат нужда някой да им повтаря непрекъснато, че иска да ги прави "велики отново". Защото в съзнанието на европейците, независимо дали в източната част, или в западната част на континента, има генетично предаващо се самочувствие от поколение на поколение, за принадлежност към култура и история, много по-стара от "Новия свят", създаден в този вид точно от европейците - и САЩ, и Канада, и Южна Америка. Когато това се е случвало, държавите тук вече са били на по 1000 години, с писана история, която е още по-стара.
В този смисъл, основният постулат на тръмпизма като източник на вяра, че "ще си велик отново", много трудно може да се репликира в Европа, защото той се основава преди всичко на икономически стремежи, свързани със спадащ стандарт на живот и смъртта на "Американската мечта". В Източна Европа обаче този стандарт никога не го е имало - зараждането на средната класа тук е процес със сравнително къса история. А на запад помнят разрухата от големите световни войни, причинени именно от мания за величие и доминация над другите. В този смисъл - ние не приемаме, че големите държави могат да управляват по-малките.