Най-после – 5 октомври. Разбраха се! Сега какво следва? Ясно е, че тези освен напрежение, недоверие и неспособност да овладеят ситуацията друго не могат да направят. И това, което следва да свършат още следващата седмица е - правителството незабавно да подаде оставка, като в същото време се направи опит за формиране на кабинет в рамките на този парламент. Това коментира Боян Атанасов от Гражданска инициатива "100 процента мажоритарен избор в два тура".
Правителство може да се излъчи без да е от средите на ГЕРБ или БСП. Въпросът е да го подкрепят докато свърши всичко неотложно и спешно, най-вече овладяване на банковата криза, както и да направи някои промени, свързани с предстоящите избори. Предлага се за премиер консенсусна фигура, той си назначава министрите - гласува се кабинета, имаме вече определена дата за изборите, напрежението пада и се върви напред. А след като дойде датата на оставка и разпускане на парламента – края на юли, началото на август, президента може спокойно да назначи същото правителство и за служебно.За да не се губи излишно време с навлизането на нови хора в текущите проблеми. В целия този процес именно президентът би трябвало да изиграе основна роля - за да се направят консултации и с политическите партии, и с гражданските организации, за да се върви към развръзка.
При положение,че 25 години изборите се правят по правила,които общо взето облагодетелстват само тесни кръгове от определени партийни централи и следващите едва ли ще направят изключение като резултат, ще отбележа,че те все пак са някакъв изход от ситуацията. Но отново ще цитирам Айнщайн:" Лудост е да правиш едно и също нещо отново и отново, и да очакваш различни резултати...". И светлия лъч надежда е,че все повече хора стигат до извода, че няма да излезем от този омагьосан кръг, докато не променим изборното законодателство. Защо нито една партия не иска мажоритарни избори? Защото само това е начинът народът да си избира свои представители. А това никоя партия няма да допусне. Неслучайно въпросите за референдума предизвикаха такава съпротива у партийния ни елит. Но ако успеем да направим тази промяна – да избираме депутатите си мажоритарно в два тура, България няма да е същата. Към всички мислещи хора - ако олигархията имаше изгода от мажоритарни избори, отдавна да ги е въвела. Веднъж ученик попитал Учителя: “Дълго ли ще чакаме промяната към по-добро?” “Ако чакате - ще е дълго!” – отговорил Учителят…