Младежко обединение в БСП първи поискахте оставката на председателя на БСП Корнелия Нинова, как ще коментирате нейното подаване?
Подаването на оставката на председателя на БСП Корнелия Нинова е ключово събитие за партията в такъв тежък момент. Това е възможност за обновление и преоценка на посоката и политиките на БСП. В ситуация като тази, в която има огромно недоволство сред членовете на партията, явно е дошло време за промяна. От Националния съвет на Младежко обединение в БСП първи поискахме оставката на председателя, като според нас това е единствената възможност за промяна и модернизиране на партията и лявото.
Необходимо е по-голямо включване на нови лица в ръководните органи и вземането на решения, както и актуализация на политиките на БСП, за да отговорят по-добре на съвременните предизвикателства. Оставката вече е факт, страницата е затворена, идва ред на действията и на новите хоризонти, които седят пред БСП.
Каква е позицията на младежката организация относно избора на нов председател? Имате ли предложения?
Както вече знаете от пресконференцията на Оперативното бюро на Младежко обединение в БСП, нашата позиция и нашето искане е оставка на Корнелия Нинова, която вече е факт, и свикване на НС на БСП , който да свика заседание на Конгреса в най-кратки срокове, за да се отпуши процедурата по избор на нов председател. За нас новият председател на БСП трябва да е диалогичен, уравновесен човек, който да обедини партията и лявото на България. Резултатите, които имаме пред себе си са плодовете на едно 8-годишно лидерство на партията.
Да покажем малко факти за тези 8 години управление на 130-годишна партия от г-жа Нинова: 2017 година БСП имаше 955 000 гласа и беше втора политическа сила, 7 години по-късно, през 2024 година, имаме 151 000 гласа и сме пета политическа сила с 1% разлика от шестия. Всеки един лидер на партия в България, Европа и света, при първия драстичен спад в гласоподавателите на партията която води, подава оставка и слиза от поста.
Това обикновено е първата стъпка към нужните промени, за да се вдигне резултатът. В случая на г-жа Нинова имахме две уж истински оставки, върху които после тя размисли, и сега трета, която всички се надяваме да е последна.
Само Корнелия Нинова ли е причината за слабия резултат на изборите?
Управленските решения и подходът на г-жа Нинова към вътрешнопартийния диалог създадоха предизвикателства, които определено затрудниха координацията и единството в партията. Липсата на открит и конструктивен диалог между ръководството и структурите доведе до неразбирателства и напрежение, което отслаби партийната мобилизация и способността ни да привлечем и задържим подкрепата на избирателите. Също така, политическата стратегия, вътрешнопартийните динамики и променящите се предпочитания на избирателите са допълнителни фактори, които трябва да се вземат предвид.
Какви спешни промени, трябва да се предприемат според вас?
За мен Корнелия Нинова е затворена страница в лидерството на партията ни. Новият лидер трябва да обедини БСП. Трябва най-после да започне да се работи по осъществяването на истинските леви политики като прогресивното данъчно облагане, защитата и насърчаването на правата на работниците, устойчивото повишаване на пенсиите, подобряване на здравеопазването и образованието, земеделието също е изключително важна тема.
Вместо това в момента се чудим как да направим бившия младежки председател на СДС Калоян Методиев депутат от БСП в 25 МИР и как да сме беззъба опозиция и да губим 30% от избирателите си спрямо предните избори. В такива ситуации промяната е необходима и неизбежна.
Чуваме много представителите на ръководството на БСП да говорят за участието на партията в програмно правителство. Ще се сформира ли правителство според вас трябва ли БСП да участва в него?
Категорично не трябва да участваме в правителство с ГЕРБ, ДПС или ПП-ДБ, дори в програмно такова. Дори срочно и надпартийно, зад него ще стоят Бойко Борисов и Делян Пеевски. БСП не може и не трябва да бъде част от власт, с която от години се борим. Политическото лицемерие ще е краят на партията, което не трябва да позволяваме. Предстои да видим какви ще са преговорите през следващите седмици и как ще изглежда бъдещото управление, за съжаление обаче то така или иначе няма да бъде легитимно, защото гражданите с липсата на избирателна активност вече показаха своето мнение за политическата класа на последните избори - безразличие.