Хърватия отново оцеля в рулетката на дузпите

• черишев-
  • фернандес-
  • крамарич

Домакините от Русия напускат Мондиала

Хърватия се класира на втори полуфинал на световно първенство след 1998 година. Шахматистите разплакаха домакина Русия след драма с дузпи в Сочи. Битката в мача бе повече от футбола, но предложи достатъчно драматизъм за четвъртфинал от Мондиал. В редовното време мачът завърши 1:1, в продълженията двата отбора си размениха още по един гол, хърватите триумфираха с 4:3 при дузпите. Така на полуфинала в сряда Хърватия ще играе срещу Англия..

Домакините поведоха с красиво попадение на Черишев в 31-та минута. Нападателят получи топката след акция през центъра и с красив параболичен удар матира вратарят на хърватите. Шахматистите обаче успяха да изравнят още до почивката. В 39-ата минута домакините се оголиха в защита, Манджукич напредна отдясно и центрира към непокрития Крамарич, който обърна топката с глава към далечната греда - 1:1. След почивката двата тима се бориха, но с мисъл предимно за защитата, и нов гол така и не падна.

В стотната минута Хърватия поведе. След корнер отдясно Вида с глава вкара втори гол за шахматистите. Домакините отказаха да се примирят и заредиха атаки към вратата на Субашич, който в няколко ситуации бе на висота. Той обаче капитулира в 115-та минута, когато Марио Фернандес отклони с глава след фаул, изпълнен от Дзагоев отдясно. Малко след това Субашич спаси опасен удар на Зобнин и така се стигна до дузпи.

Преди ударите от бялата точка Смолов опита техничен удар, но Субашич спаси за Хърватия. Брозович бе точен и даде аванс на хърватите. След това Дзагоев вкара за Русия. Акинфеев спаси удара на резервата Ковачич и възстанови равенството. После обаче Фернандес извади в аут за Русия. Модрич вкара за Хърватия, въпреки че Акинфеев едва не спаси удара му. Игнашевич бе точен за домакините, но Вида отвърна с точен удар за Хърватия. Козяев задържа Русия в играта, но Ракитич прати Хърватия на полуфинал.