Отидете към основна версия

22 Август, 2026 20:20, обновена 22 Август, 2026 20:20 514 4

Сръбската NIS поиска от САЩ ново удължаване на лиценза

  • сърбия-
  • nis-
  • петрол-
  • газпром-
  • сащ

Намиращата се под индиректни американски санкции енергийна компания очаква решение от Министерството на финансите във Вашингтон

Снимка: YouTube

Сръбският енергиен гигант „Нефтена индустрия на Сърбия“ (NIS) се обърна официално към Управлението за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ с искане за ново удължаване на своя оперативен лиценз.

Настоящото разрешение, което позволява на компанията да извършва трансакции и дейност въпреки наложените американски санкции, изтича на 28 август.

Информацията за официалното запитване бе потвърдена от пресслужбата на компанията пред сръбската национална телевизия, като новината беше разпространена в международния икономически обмен от агенция РБК. NIS, в която мажоритарен акционер е руската „Газпром нефт“, се налага периодично да получава специални разрешения от Вашингтон, за да гарантира непрекъснатостта на своите търговски операции и петролни доставки на Балканите.

До момента Министерството на финансите на САЩ неколкократно удължаваше срока на действие на лиценза за компанията. В началото на август OFAC предостави отсрочка от близо 30 дни. Сръбските икономически експерти се надяват на положително решение от страна на САЩ и този път, тъй като евентуален отказ би застрашил стабилността на енергийния пазар в региона.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: