Само няколко седмици преди да бъде изправен пред федерален съд в Манхатън, руски гражданин, работел като банкер в САЩ, се признаха за виновни по обвинение в заговор и заяви, че е бил таен агент за чуждо правителство, пише вестник „Ню Йорк Таймс“.
Федералната прокуратура в Манхатън обвини банковия служител Евгений Буряков и други двама руснаци, живеещи в Ню Йорк, че са част от група, която е събрала данни от името на Службата за външно разузнаване на Русия (СВР).
Другите двама - Игор Споришев и Виктор Подобний - се ползваха с дипломатически имунитет, защото бяха търговски представител и аташе към мисията на Русия в ООН, и напуснаха Съединените щати.
Прийт Бхарара, американски федерален прокурор от Ню Йорк заяви през 2015 г., когато тримата мъже бяха обвинени, че "повече от две десетилетия след предполагаемия край на Студената война, руски шпиони продължават да се стремят да работят сред нас под прикритието на тайната."
Според версията на следствието 41-годишният Буряков, който работеше за руската държавна банка "Внешекономбанк" в Ню Йорк, е събирал тайно икономически и други разузнавателни данни за СВР.
В съдебните документи пише как ФБР подслушвали срещите на Буряков с другите двама "агенти" със записващи устройства, скрити в папка със "секретна информация" за енергийния сектор, която им била подхвърляна.
Следенето е било фокусирано основно върху Буряков, но от записите става ясно, че единият от тримата се оплаквал, че няма тръпка в работата им, която изобщо не прилича на филмите за Джеймс Бонд.
Руснакът трябваше да се изправи пред Федералния окръжен съд в Манхатън на 4 април. Съдия Ричард Берман заяви, че Буряков остава в ареста до произнасяне на присъдата му на 25 май. Максималното наказание, което може да му бъде наложено, е 5 години. Освен това може да му бъде наложена и глоба от между 10 000 и 100 000 долара.
Случаят се разрасна през 2010 г., няколко месеца след като американските служби арестуваха 10 руски разузнавачи, живеещи под дълбоко прикритие в Съединените щати. След като се признаха за виновни 10-тиматае, така наречени спящи агенти бяха изпратени обратно в Москва и изтъргувани за 4-ма американци - руски затворници. Случаят вдъхнови телевизионното шоу "Американците".