Китай и западният свят са били в контакт много преди Марко Поло да открие азиатската държава, се твърди в ново археологично изследване, цитирано от Би Би Си.
Археолозите са стигнали до това заключение в хода на проучване на дъмпинга на китайския император Цин Шъхуан. Според учените гръцки майстори са помагали на китайските скулптори още в III век пр.н.е.
"Сега имаме доказателства, че близкият контакт между Китай и Запада по време на първия император Цин Шъхуан е съществувал още преди отварянето на Пътя на коприната, т.е. много по-рано, отколкото предполагахме преди това", пояснява китайският археолог Ли Сюджън.
Според учения най-известните статуи на воини от "Теракотената армия" в Сиан може би са създадени от китайски майстори, повлияни от чужбина, тъй като преди това в Китай не са създавани статуи на хора в цял ръст.
Професор Лукас Никел от Виенския университет казва, че тази хипотеза се потвърждава от статуите на циркови акробати, открити в погребението на императора.
Според него пробите от древногръцко изкуство може би са се появяли в Китай след кампанията на Александър Велики през IV век пр.н.е..
Друга група от изследователи са открили в Синцзян чрез ДНК проби, че преселници от Запада вериятно са живели в тези райони по времето на династията Цин.
Към днешна дата се смята, че италианският пътешественик Марко Поло (1254-1324 г.) е първият европеец, посетил Китай.