До няколко часа се очаква развръзката на политическата криза в Гърция, прогнозираха за Факти.бг политически анализатори от Атина.
Малка група видни депутати от управляващата партия се опитват да убедят Георгиос Папандреу да подаде оставка и дори подготвят предложение за коалиционно правителство начело с бившия вицепрезидент на Европейската централна банка Лукас Пападемос, съобщиха за Ройтерс източници от партията.
Групата се опитва да убеди премиера Георгиос Папандреу да подаде оставка и да разчисти пътя, така че Пападемос, уважавана фигура в Гърция, да оглави правителство на единството, което да спаси Гърция от ръба на финансовата пропаст.
Водещите в Гърция политически фамилии са склонни да заложат на компромисната кандидатура на Лукас Пападемос в опит да убедят европейските си партньори, че няма да се откажат от поетите ангажименти.
Началото на натиска беше поставен на 1 ноември, когато шестима влиятелни членове на управляващата в Гърция партия ПАСОК призоваха Георгиос Папандреу да подаде оставка. Гръцките медии тогава отбелязаха, че бившият лидер на ПАСОК и премиер Костас Симитис се опитва да се върне в играта.
Натискът срещу Папандреу продължи и в собственото му правителство. Министрите на финансите и на регионалното развитие - Евангелос Венизелос и Михалис Хрисохоидис оглавиха бунта в кабинета срещу референдума. Половината от министрите вече били разубедени и смятали, че идеята за допитването е най-големият политически гаф в историята на ПАСОК.
Междувременно държавната телевизия съобщи, че Георгиос Папандреу ще се срещне днес с президента на страната Каролос Папуляс.
Не е изключено той да обяви, че подава оставка или да предложи на президента да му възложи съставянето на преходно коалиционно правителство, отбелязва телевизията.
Гръцкият премиер е изправен пред нарастващ натиск да подаде оставка, след като намерението му да свика референдум за втория европейски спасителен пакет предизвика гневни реакции от страна на европейските партньори и подхрани спекулации, че Гърция може да бъде принудена да напусне Еврозоната.
Лидерът на опозиционната консервативна Нова демокрация Адонис Самарас призова за сформиране на преходно правителство, което да ръководи страната до провеждането на предсрочни избори. Той все пак отбеляза, че сегашният парламент трябва да ратифицира спасителния план, договорен миналия месец с ЕС преди да се разпусне.
Европейските борси реагираха с ръст на слуховете, че Папандреу ще подаде оставка. Борсови анализатори очакват новината за оставка на кабинета да е факт още тази вечер.