Турция е поела опасен курс към султанат. По този начин руското издание „Независимая газета“ коментира проведения референдум в южната ни съседка. „Политико“ посочва, че Ердоган е загубил големите градове.
Малко над 51% от турските гласоподаватели гласуваха в полза на предложените конституционни промени, които ще дадат повече правомощия на държавния глава Реджеп Ердоган.
Руското издание коментира, че референдумът се е отразил положително на турската лира. Въпреки това има притеснения относно вътрешната и външна политика на Анкара.
Референдумът ще засили експанзионистичните намерения на турците, се казва в коментара. Възможно е въоръжените сили да започнат нова операция – като „Ефратски щит“ - но този път на иракска територия.
По отношение на Европейския съюз пък се забелязва взаимно недоверие и нежелание за сътрудничество. Турското общество е разделено, има и разцепление по етническа линия.
„Политико“ пък пише, че Ердоган е загубил големите градове. Истанбул, Анкара и Измир вече не са „под контрола“ на президента. По-голямата част от населението в тези ключови градове гласува против конституционните промени.
Турция остава разделена, а не обратното. Проведеният референдум задълбочи пропастта между поддръжниците на Ердоган и тези, които отстояват секуларисткото минало на републиката.
В няколко града се стигна и до протести срещу изборните резултати, а опозицията обвини управляващите в манипулиране на резултатите.
След проведения референдум в Турция възникват повече въпроси, отколкото отговори. През 2019 година страната ще се превърне в президентска република. Какво ще последва? Много въпросителни както във вътрешната, така и във външната политика...