Отидете към основна версия

1 026 0

Спец по напояването стана премиер на Египет

  • мохамед морси-
  • хишам кандил-
  • египет-
  • кайро

Египетският президент Мохамед Морси избра малко известен и относително млад премиер на страната. Това е Хишам Кандил, досегашен воден министър, който отговаря за напояването. Кандил, относително непознат извън Египет, ще трябва да формира правителство и да остави името си в историята на страната.

Името му не бе в списъка с потенциалните кандидати за бъдещ премиер, който циркулираше в медиите преди решението на Морси. Най-спрягани фаворити за ключовия пост бяха бивши и настоящи управници на Централната банка на страната.

Анализатори вече реагираха скептично и с разочарование на номинацията, тъй като очакваха първият премиер на следреволюционен Египет да е известен икономист, коментира Ройтерс.

Кандил бе висш бюрократ и стана министър след падането на режима на Хосни Мубарак. В автобиографията си има докторат по напояване от Университета в Северна Каролина, САЩ.

Говорителят на Морси описа новия премиер като „независим патриот“. Кандил не е бил политически активен нито по време на предишния режим, нито по време на революцията.

Въпреки това се появиха спекулации, че Кандил е привърженик на ислямистите, първата политическа сила след изборите. Миналата година бъдещият премиер заяви в интервю за Ал Джазира, че не е бил филтриран в никаква ислямистка групировка. Пуснал брадата си дълга не по религиозни причини. 

Излъчен от партия „Мюсюлманско братство“, Мохамед Морси спечели историческите, но много оспорвани президентски избори, ставайки първият демократично избран президент на Египет. Той победи на балотажа бившия премиер и неофициален кандидат на военните Ахмад Шафик с 2% разлика. Морси встъпи в длъжност без парламент, чийто функции бяха иззети от военната хунта, и без определени конституционни правомощия.

Президентът ще може да съставя и да разтуря правителства, да ратифицира и отхвърля закони, както и да обявява война, но само с одобрението на Висшия военен съвет.

Египет, най-многолюдната страна в Арабския свят, трябва да решава не само политическите и институционалните проблеми на прехода си към демокрация. Революцията и кризата са изправили страната пред бюджетна криза и невъзможност да извършва плащанията си. Съпротивата срещу десетилетния режим на Хосни Мубарак изгони много от чуждестранните инвеститори и обезкръви икономиката. Ето защо финансисти очаква Кайро да потърси външен заем.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Генералска чистка в Египет

    Египетският президент Мохамед Морси продължава да укрепва властта си  -  той започна чистка сред генералите и пенсионира двама високопост ...
    13.08.2012
    846
    0
  • България предлага на Египет опит в прехода

    Впечатлен съм от силната воля на президента Морси да изгради демократични институции. Това заяви първият ни дипломат Николай Младенов на среща с но ...
    31.07.2012
    705
    2
  • Мубарак оздравял и се връща в затвора

    Сваленият египетски диктатор Хосни Мубарак явно е преодолял  клиничната си смърт и ще се върне обратно в затвора. Доскоро той се считаше за не ...
    16.07.2012
    914
    0
  • Египет пред двувластие

    <p style="text-align: justify; "> Доминираният от ислямисти парламент на Египет се събра отново, въпреки че управляващият <a href= ...
    10.07.2012
    941
    0
  • Мохамед Морси положи клетва

    Новоизбраният президент на Египет мюсюлманският брат Мохамед Морси официално стана петият президент на Египет, предаде АФП. Той положи клетва п ...
    30.06.2012
    1 058
    0
  • Мохамед Морси - новата надежда на Египет

    <p style="text-align: justify; "> Мохамед Морси, първият демократично избран президент на Египет, изнесе пламенна реч пред тълпата н ...
    25.06.2012
    1 073
    0