Отидете към основна версия

6 372 26

Водород: горивото на бъдещето

  • водород-
  • бъдеще-
  • гориво-
  • аец-
  • енергетика-
  • атомна енергетика-
  • саудитска арабия-
  • оае-
  • оман-
  • нефт-
  • природен газ

Залежите на нефт и природен газ в Персийския залив рано или късно ще бъдат изчерпани

Снимка: Shutterstock

Ако технологичният шеф на саудитския петролодобивен концерн Saudi Aramco е прав, в глобалния енергиен сектор започва нова ера. Първоначално въглищата бяха основният източник за добив на енергия, а след това петролът и природният газ, припомня Ахмед Ал Ковайтер. В близко бъдеще обаче, когато водородното гориво се наложи, в което той е напълно убеден, ще имаме промишленост на петрол, газ и водород. От държавната Aramco са твърдо решени да участват активно в този процес. Саудитското енергийно министерство преследва амбициозна цел: до 2050 година кралството да стане износител номер 1 на водород в света.

Производството все още е скъпо

Водород се произвежда от вода чрез електролиза, като процесът все още е много скъп. И ако за него се използва ток, произвеждан от изкопаеми горива, производството на водород е всичко друго, но не и беземисионно. Въпреки това мениджърът на Aramco е оптимист: светът се променя, а водородните технологии постоянно се развиват. Възникват нови и нови проекти, така че водородът в бъдеще ще е конкурентоспособен източник на енергия както в транспорта, така и в промишлеността, убеден е Ал Ковайтер.

Най-голямата в света водородна фабрика

Само ако водородът се произвежда с електричество, добивано от възобновяеми източници, той може да бъде "зелен" и истинска алтернатива на въглищата, петрола и природния газ. Тази максима следват саудитците. В страната насред пустинята има предостатъчно място за вятърни паркове и соларни инсталации. В сътрудничество с дъщерната фирма на "Тюсенкруп" - "Ухде", в момента Саудитска Арабия изгражда фабрика за производство на водород, която след завършването си ще бъде най-голямата в света. Проектът е на стойност 4,3 милиарда евро. В рамките на следващите 10 години в страни с условия като тези в Саудитска Арабия може да започне производството на водород на цена, конкурентна на тази на фосилните горива.

Един от търсените партньори за това производство е Германия. Федералното министерство на икономиката и енергетиката вече подписа със Саудитска Арабия документ за намерение за сътрудничество в областта. Един ден петролните и газови залежи ще бъдат изчерпани, а производството на водород може спаси икономиките на страните от Персийския залив, казва Манал Шехаби от оксфордския Институт за енергийни изследвания. Пред телевизия "Ал Арабия" тя обяснява, че търговията с водород може да облекчи прехода. За страните от Залива тя предоставя шанс да компенсират спадащите приходи от продажбите на петрол и газ.

Надпреварата между страните от Персийския залив вече започна

Но и конкуренцията не спи - надпреварата между страните от Персийския залив е започнала отдавна. Оман също иска да е водеща сила в търговията с водород. С партньори от Германия в Германския университет в Оман беше основан център за водород. Географското положение на султаната е подходящо - той разполага с достатъчно вода, слънце и огромни свободни площи, обясни ректорът на университета Хусаин Ал Сами по оманската телевизия. През 2040 година страната може вече да печели по около 20 милиарда долара от производството на водород.

Не по-малко амбициозни са плановете в това отношение и на Обединените арабски емирства. До няколко години страната ще разполага с най-голямата в света соларна електростанция. Освен това в сътрудничество със "Сименс" в момента се изпълнява пилотен проект за производството на водород. Директорът на "Сименс Енерджи" Кристиан Брух коментира темата в интервю за американската телевизия CNBC: "В ОАЕ и региона производството на водород ще се превърне в бизнес модел на бъдещето, което ще помогне на тези страни и занапред да останат износителки на енергия за света."

Автор: Юрген Стрияк

Поставете оценка:
Оценка 4 от 13 гласа.

Свързани новини