Европейската комисия представи първата по рода си стратегия на ЕС за борба с антисемитизма и насърчаване на начина на живот на евреите. В контекста на обезпокоителното нарастване на антисемитизма в Европа и отвъд нея стратегията представя набор от мерки, структурирани в три области: предотвратяване на всички форми на антисемитизъм; защита и насърчаване на начина на живот евреите в ЕС; насърчаване на научните изследвания и образованието и поддържане на паметта за Холокоста. Стратегията представя мерки за засилване на сътрудничеството с онлайн дружества с цел прекратяване на антисемитизма онлайн, за по-добра защита на обществените места и молитвените домове, за създаване на европейски център за научни изследвания по въпросите на съвременния антисемитизъм и за изграждане на мрежа от места, които са били свидетели на Холокоста. Тези мерки ще бъдат подпомогнати от международните усилия на ЕС да бъде начело на борбата с антисемитизма в световен план.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви: "Днес се ангажираме да насърчаваме начина на живот на евреите в Европа в цялото му многообразие. Бихме искали този начин на живот отново да се развива като централен елемент в нашите общности. Така трябва да бъде. Стратегията е радикална промяна на начина, по който реагираме на антисемитизма. Европа може да просперира единствено ако еврейските общности се чувстват в безопасност и процъфтяват".
Заместник-председателят на Комисията Маргаритис Схинас, който отговаря за утвърждаването на европейския начин на живот, добави: "Антисемитизмът е несъвместим с ценностите на ЕС и европейския начин на живот. Настоящата стратегия, която е първата по рода си, представлява нашия ангажимент за борба с него във всички негови форми и за запазване на начина на живот на евреите в Европа и отвъд нея и в бъдеще. Дължим го на хората, които загинаха по време на Холокоста, дължим го на оцелелите и на бъдещите поколения".
За Европейски съюз без антисемитизъм
В стратегията са представени мерки, съсредоточени върху: 1) предотвратяване на всички форми на антисемитизъм и борба с тях; 2) защита и насърчаване на начина на живот на евреите в ЕС; и 3) образование, научни изследвания и поддържане на паметта за Холокоста. Тези мерки се допълват от международните усилия на ЕС за борба с антисемитизма в световен мащаб. Сред ключовите мерки, посочени в стратегията, са:
- Предотвратяване на всички форми на антисемитизъм и борба с тях: Девет от десет евреи са на мнение, че антисемитизмът в страната им е нараснал, като според 85 % това е сериозен проблем. За да се справи с това, Комисията ще мобилизира средства на ЕС и ще съдейства на държавите членки за изготвянето и изпълнението на национални стратегии. Комисията ще подпомогне създаването на европейска мрежа от доверени податели и еврейски организации за премахване на незаконно онлайн съдържание, проповядващо омраза. Освен това тя ще допринесе за създаването на послания в противовес на антисемитското съдържание онлайн. Комисията ще си сътрудничи с бизнеса и ИТ дружествата за предотвратяване на незаконното предлагане и продажба онлайн на свързани с нацизма символи, сувенири и книги.
- Защита и насърчаване на начина на живот на евреите в ЕС: 38 % от евреите са обмисляли възможността да емигрират, защото не се чувстват в безопасност като евреи в ЕС. За да могат евреите да се чувстват в безопасност и да участват пълноценно в европейския живот, Комисията ще предостави финансиране от ЕС за подобряване на защитата на обществени места и молитвените домове. Следващата покана за представяне на предложения ще бъде публикувана през 2022 г., като ще бъдат предоставени 24 милиона евро. Държавите членки също се насърчават да използват помощ от Европол във връзка с действия за борба с тероризма както онлайн, така и офлайн. За да насърчи начина на живот на евреите, Комисията ще вземе мерки за съхраняване на еврейското наследство и за разпространяване на повече информация за живота на евреите и тяхната култура и традиции.
- Образование, научни изследвания и възпоменание на Холокоста: Понастоящем всеки 20-и европеец никога не е чувал за Холокоста. За да поддържа паметта за случилото се, Комисията ще подкрепи изграждането на мрежа от места, които са били свидетели на Холокоста, но невинаги са известни, например скривалища или места за разстрел. Комисията ще подпомогне също така нова мрежа от млади европейски посланици, които да насърчават поддържането на паметта за Холокоста. С финансиране от ЕС Комисията, в сътрудничество с държавите членки и научната общност, ще създаде европейски център за научни изследвания по въпросите на съвременния антисемитизъм и начина на живот на евреите. С цел да привлече вниманието върху еврейското наследство, Комисията ще прикани градовете, кандидатстващи за титлата „европейска столица на културата“ да проучат историята на живеещите в тях малцинства, в това число историята на еврейската общност.
ЕС ще използва всички налични инструменти, за да се бори с антисемитизма в съседните на него държави и отвъд тях, включително чрез сътрудничество с международни организации. Той ще гарантира, че външните фондове на ЕС не могат да се използват неправилно за дейности, поощряващи омраза и насилие, включително срещу евреите. ЕС ще засили сътрудничеството си с Израел в борбата с антисемитизма и ще насърчава съживяването на еврейското културно наследство по света.
Стратегията ще се изпълнява през периода между 2021 г. и 2030 г. Комисията приканва Европейския парламент и Съвета да подкрепят изпълнението на стратегията. Тя ще публикува подробни доклади за изпълнението ѝ през 2024 г. и 2029 г. Държавите членки вече поеха ангажименти за предотвратяване на всички форми на антисемитизъм и борба тях, като изготвиха нови национални стратегии или предприеха мерки по линия на вече съществуващи национални стратегии и/или планове за действие за предотвратяване на расизма, ксенофобията, радикализацията и насилническия екстремизъм. Националните стратегии трябва да бъдат приети до края на 2022 г. и ще бъдат оценени от Комисията до 2023 г.
Настоящата стратегия е ангажиментът на ЕС за запазване на начина на живот на евреите в Европа и отвъд нея и в бъдеще. Тя отбелязва политическата ангажираност на Комисията за Европейски съюз без антисемитизъм или друга форма на дискриминация и за отворено, приобщаващо и равнопоставено общество в ЕС. След проведения през 2015 г. колоквиум по въпросите на основните права, посветен на антисемитизма и ислямофобията, Комисията назначи първия си координатор за борба с антисемитизма и насърчаване на еврейския живот. През юни 2017 г. Европейският парламент прие резолюция относно борбата с антисемитизма. През декември 2018 г. Съветът прие декларация относно борбата с антисемитизма. През декември 2019 г. борбата с антисемитизма беше включена в ресора на заместник-председателя на Комисията, отговарящ за утвърждаването на европейския начин на живот, което показа намерението да се работи по тази тема като хоризонтален приоритет. През декември 2020 г. Съветът прие допълнителна декларация относно интегрирането на борбата с антисемитизма във всички области на политиката.
Много от областите на политиката, свързани с борбата с антисемитизма, са предимно от компетенциите на държавите членки. ЕС обаче играе важна роля, като предоставя насоки на политиката, координира действията на държавите членки, наблюдава изпълнението и напредъка, предоставя подкрепа чрез фондовете на ЕС и насърчава обмена на добри практики между държавите членки. За тази цел Комисията ще превърне съществуващата работна група за борба с антисемитизма в постоянна структура, в която ще участват държавите членки и еврейски общности.