Няма изтичане на радиация след руската атака срещу най-голямата в Европа атомна електроцентрала в Украйна, а пожарникари са изгасили пламъците в обекта. Това казаха днес представители на ООН и украински служители, предаде Асошиейтед прес.
Двама служители по сигурността на централата са ранени, но системите за контрол на безопасността работят нормално след пожара в Запорожката АЕЦ, съобщи Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), цитирана от ДПА.
Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси съобщи днес, че сградата, ударена от руски "снаряд" в Запорожката АЕЦ "не е част от реактора", а тренировъчен център, и че няма изтичане на радиация.
Гроси каза също днес, че е готов да пътува до Украйна, за да преговаря за решение за гарантиране на сигурността на ядрените обекти, застрашени от войната, предаде Франс прес.
„Изразих пред Руската федерация и Украйна готовността си да пътувам до Чернобил възможно най-скоро“, заяви Рафаел Гроси по време на свикана по спешност пресконференция, организирана във Виена след бомбардировките на руските сили срещу атомна централа в южна част на Украйна.
„И двете страни обмислят предложението“, добави той.
Руски танков огън срещу обекта в Запорожие през нощта от четвъртък срещу петък запали тренировъчен център, но не беше регистрирано изтичане на радиация, съобщиха украинските власти и МААЕ.
„Системите за безопасност на реактора не са засегнати“, каза Гроси. Уредите за наблюдение на нивата на радиация също са "напълно работещи".
„Ситуацията обаче продължава да е изключително напрегната и сложна“, каза директорът на агенцията, който от началото на руската инвазия предупреждава за опасността от сериозна ядрена авария.
„Това е безпрецедентна ситуация“, повтори той, тъй като за първи път се случва военен конфликт в страна с голяма ядрена програма.
Украйна има 15 реактора в четири електроцентрали и няколко други обекта. Тази в Чернобил, мястото на най-тежката ядрена катастрофа в историята през 1986 г., падна в ръцете на руските войски миналата седмица.
Отивайки там, Рафаел Гроси се надява "да придобие по-добра представа и да бъде по-ефективен".
„Идеята е да се постигне споразумение за рамка“ за гарантиране сигурността на ядрените обекти, отбеляза той, съзнавайки, че подобно пътуване „няма да бъде лесно предвид обстоятелствата на терен“.
„Време е да действаме. МААЕ трябва да направи нещо за случващото се, а не само да туитва“, заключи Гроси.
Евентуално пътуване до Украйна ще се осъществи след посещението му в Иран, насрочено за утре като част от усилията за уреждане на въпроса за иранската ядрена програма успоредно с преговорите във Виена, насочени към спасяването на ядреното споразумение от 2015 г.