Отидете към основна версия

1 730 0

Хиляди демонстранти протестират срещу финансовите мерки на ЕЦБ

  • франкфурт-
  • ецб-
  • протестиращи-
  • икономически мерки-
  • блокупай
Снимки ЕПА/БГНЕС

Хиляди демонстранти от антикапиталистическото движение „Блокупай“ излязоха на протест пред Европейската централна банка (ЕЦБ) във Франкфурт. Те протестират срещу работа на политиците и мерките, които  ЕЦБ и Дойче Банк искат да приемат за справяне с дълговата криза в Европа, пише Ройтерс.

С табели с лозунги като: "човечеството преди печалбата", протестиращите от "Блокупирай", чието име идва от думите блокирай и окупирай, се събраха в дъжда в петък и блокираха улиците, включително тези, водещи до централата на „Дойче банк“.

Тълпата демонстранти, които наброяват около 2 500, бяха посрещнати от въоръжени полицаи с каски и палки, придружавани от полицейски кучета. Коли с водни оръдия чакаха в страни, а над главите им кръжеше хеликоптер.

Най-малко 20 протестиращи държаха надуваеми дюшеци с лозунга "Войната започва от тук", изписана върху тях. Полицията съобщи, че някои от протестиращите са хвърляли камъни и е имало сблъсъци на барикадите. Въпреки това протестиращите за сега са спокойни.

Антикапиталистическото движение е сформирано след движението „Окупирай Уолстрийт" през 2011 година.

"Целта на тази блокада е да се спре работата на ЕЦБ", каза говорителят на движението Мартин Сомер, който добави, че всеки служител, който е опитал да дойде на работа е бил върнат в къщи от протестиращите.

ЕЦБ заяви, че е взела мерки да продължи работа и да гарантира безопасността на своите служители.

Много от банките във Франкфурт призоваха служителите да вземат петък като почивен ден след държавния празник в четвъртък.

Протестът се провежда за втори път. Миналата година демонстрираха над 20 хиляди души.

По-мащабни протести са планирани за утре в цяла Европа, когато се отбелязват 15 години от създаването на ЕЦБ. Предвидена е нова демонстрация във Франкфурт, за която организаторите се надяват да съберат 20 хиляди души. 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: