Специалният пратеник на ООН предупреди вчера, че полицията в Хаити се нуждае от незабавна помощ в борбата с престъпността и насилието, като отбеляза, че бандите са станали толкова силни, че наскоро превзеха един съд и унищожиха документите в него, съобщи Асошиейтед прес.
Хелън Ла Лайм, представителката на ООН в Хаити, заяви, че несигурността в страната с население над 11 милиона души бързо се влошава, като всеки ден се съобщава за средно почти седем отвличания. Според нея само през май са регистрирани над 200 убийства и 198 отвличания. Доклад на Съвета за сигурност на ООН сочи, че сред тези отвличания са два автобуса с деца и трима служители на ООН и зависимите от тях лица, като един местен служител е бил убит при престрелка между банди.
Предупреждението идва само няколко дни след като банда взе на прицел Първоинстанционния съд в столицата Порт-о-Пренс, като ограби и изгори досиета и доказателства, каза Ла Лайм. Властите идентифицираха бандата с име "5 секунди", което предполагаемо представлява времето, което им е необходимо за извършване на престъпление. Те контролират бедняшкия квартал, който се намира пред сградата на съда, към която са се насочили.
Преди бандата да нахлуе в сградата на съда, адвокатските съюзи и други организации протестираха срещу липсата на сигурност, като настояваха за повече защита. Междувременно в средата на април съдебните служители започнаха стачка в цялата страна, която продължи повече от месец.
Представители на ООН отбелязват, че хаитянската полиция е арестувала стотици заподозрени членове на банди, иззела е няколкостотин огнестрелни оръжия и е увеличила броя на контролните пунктове и патрулите. Те допълват, че макар различни държави, включително САЩ, да са осигурили обучение и оборудване, полицията продължава да е с недостатъчен персонал и ресурси, като в страната с население над 11 милиона души има само 12 800 действащи полицаи.
Ла Лайм заяви, че бандите създават "държава на терора" в Хаити и обвини за продължаващата нестабилност това, което тя нарече "продължителен институционален вакуум". Повече от две години Хаити няма действащ парламент и все още не е организирала общи избори, след като президентът ѝ беше убит в частния си дом.
Хиляди хора продължават да бягат от Хаити, тъй като икономиката на страната се руши, а насилието се увеличава, като войните между бандите са довели до разселването на най-малко 17 000 души.