Бившият държавен секретар на САЩ Майк Помпео определи Китай като „единствената заплаха за региона“ и категорично отхвърли идеята, че посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван е „провокативно и заплашително“.
Говорейки на срещата на Световната тайванска търговска Камара в Каошинг, Помпео, който беше поканен да присъства на годишната среща, заяви, че е видял някои съобщения в медиите, които описват посещението на Пелоси като „провокативно“.
Много международни новинарски репортажи, по-специално "китайската пропагандна машина“, биха казали, че това поведение е „провокативно“ и „заплашващо“, според Помпео, но той твърди, че тези репортажи са фокусирани върху грешната цел.
Помпео заяви „Никога не трябва да забравяме кой заплашва. Това не са великите хора на Тайван. Това не са Съединените американски щати“. Той посочи, че единствените хора, които желаят да прекрачат границата на моралното и достойното, то това всъщност е Китайската комунистическа партия.
Напрежението около Тайван между Вашингтон и Пекин се засили след посещението на Пелоси в Тайван в началото на август, първото посещение на действащ председател на Камарата на представителите на САЩ в страната от 25 години.
Пекин изрази недоволството си посредством широкомащабни военни учения във водите около Тайван, които надхвърлиха предишни военни маневри, като прелитане на изтребители в идентификационната зона за ПВО на Тайван, целящи да изпратят недвусмислено послание.
Китай вижда Тайван като част от своята територия и обеща да настоява за „обединение“, ако е необходимо със сила. Той се опита да оправдае своите неотдавнашни ходове, като обвини Америка, че не е спазила ангажимента си към политиката си за един Китай и е насърчила официалната независимост на Тайван.
Междувременно Помпео призова САЩ да се откажат от дългосрочните си икономически и търговски ангажименти с Китай и вместо това да работят по-тясно с Тайван.
„Всички трябва да разбираме риска, свързан с работата заедно с Китайската комунистическа партия“, каза той.
„Но днес Китайската комунистическа партия иска да промени начина, по който живеем тук. Те искат да променят начина, по който живеят хората в цяла Югоизточна Азия. Те искат да променят начина, по който живеят хората в моята страна“.
Той каза, че САЩ и Тайван не трябва да разчитат на китайския пазар, тъй като заедно имат капацитет, човешки капитал, технология и добра воля, за да постигнат резултати.
„Когато изградим това за себе си, за нашите компании, когато го изградим за свобода и мир, тогава един ден хората в Китайската комунистическа партия също ще станат част от това. Моля се този ден да бъде скоро“.