Отидете към основна версия

818 15

ЕС ще предостави на Африка над 1 милиард евро

  • ес-
  • средства-
  • климат-
  • борба-
  • африка

За да й помогнат да се приспособи към климатичните промени

Източник: БГНЕС

Европейският съюз и някои страни членки ще предоставят заедно на Африка над 1 милиард евро, за да ѝ помогнат да се приспособи към климатичните промени, заяви днес заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс, цитиран от Франс прес.

"Заедно ЕС и четири стари членки - Франция, Германия, Нидерландия и Дания - ще отпуснат над 1 милиард евро, за да подпомогнат за адаптацията в Африка", обяви той на климатичната конференция КОП27 в Египет.

Очаква се тази инициатива да задейства нови и вече съществуващи програми за адаптация, уточни в комюнике ЕК, без да конкретизира какъв е делът на новите програми.

Обещаните средства ще се използват за събирането на данни за климатичните рискове, за развиване на системите за ранно предупреждение на населението при непосредствена опасност от бедствие и ще помогнат за ангажиране на финансовия сектор, включително частния, с въпроса за климата. Освен това те ще подсилят механизмите за застраховане срещу неизбежни рискове, поясни Тимерманс.

Част от тези средства ще бъдат предназначени за вече понесените от континента загуби и щети, каза той. Финансирането на "загубите и щетите", претърпени от южните страни в резултат на глобалното затопляне, е един от въпросите, които предизвикват разногласия на климатичната конференция.

Европейският съюз съобщи, че 60 милиона евро ще бъдат заделени специално за тези щети.

В друго изявление Тимерманс отхвърли предложението на групата Г77+Китай, която представлява над 130 държави с бързоразвиваща се икономика и бедни страни, за създаване по време на КОП27 на специален фонд за компенсиране на щетите.

Тимерманс посочи, че ЕС ще направи собствено предложение, като сам предложи преговорите за финансиране на тези "загуби и щети" да завършат в рамките на година и настоя Китай да се включи във финансирането.

Предложението на Г77+Китай "изхожда от ситуацията отпреди 30 години, а не от тази днес, и ако замразим нещата на равнището от 1992 г., то страните, които днес разполагат с огромни финансови средства, които имаха много сериозен растеж, биха били освободени от задължението да участват в подпомагането на най-уязвимите. Намирам това за недопустимо", заяви пред журналисти той.

"Всички би трябвало да са в системата въз основа на настоящата си позиция", настоя заместник-председателят на ЕК.

Докато "посредниците" по този "трънлив" въпрос предложиха рамка за преговори до 2024 г., Тимерманс предложи преговорите да приключат през 2023 г., на следващата международна климатична конференция, като не изключи възможността за създаване на специален фонд в дългосрочен план.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 6 гласа.

Свързани новини