Индийското министерство на здравеопазването съобщи, че регулаторният орган по лекарствата е започнал да инспектира някои фабрики за лекарства страната, съобщи Ройтерс. Властите в Индия се опитват да гарантират високите стандарти на фармацевтичните продукти, след като сиропи за кашлица и настинка на индийска компания бяха свързани със смъртни случаи в Гамбия.
Индия е известна като "аптеката на света" и износът ѝ на фармацевтични продукти се е увеличил над два пъти през последното десетилетие, достигайки 24,5 милиарда долара през последната финансова година.
Смъртта на най-малко 70 деца в Гамбия накърни имиджа на индустрията, въпреки че Индия твърди, че лекарствата, произведени от базираната в Делхи компания "Мейдън фармасютикълс лимитед" (Maiden Pharmaceuticals Ltd.), са били наред.
"В цялата страна се провеждат съвместни инспекции съгласно стандартните оперативни процедури", се казва в изявление на министерството на здравеопазването и семейното благосъстояние. "Това ще гарантира спазването на високи стандарти за качество по отношение на лекарствата, произвеждани в страната", се казва още в него.
Въпреки това някои здравни експерти твърдят, че нормативната уредба в страната е слаба, особено на щатско равнище, където работят хиляди фабрики.
През октомври правителството спря производството на "Мейдън фармасютикълс", заради нарушаване на производствените стандарти.
Пред Световната здравна организация (СЗО) Индия заяви, че тестовете на проби от същите партиди на сиропите, пратени в Гамбия, са дали резултати, съответстващи с правителствените норми. СЗО обаче отбеляза, че лабораториите, наети от организацията в Гана и Швейцария, са установили превишени нива на етиленгликол и диетиленгликол в сиропите на индийската компания.
Миналата седмица парламентарна комисия в Гамбия заяви, че индийската фармацевтична компания е отговорна за смъртта на поне 70 деца от остро бъбречно увреждане, и призова правителството да предприеме съдебни действия.