Отидете към основна версия

2 363 25

Проучване: над 2 милиона са незаетите работни места в Германия

  • германия-
  • икономика-
  • работна ръка-
  • безработица

Процентът на компаниите, които декларират недостиг на кадри, се е увеличил през 2022 година, въпреки очакванията на бизнеса за трудна година и съответно ограничените планове за разрастване и назначаване на нови служители

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Над 2 милиона са незаетите работни места в Германия според проучване на Германската индустриална и търговска камара. Сферите на здравеопазване и машиностроене са сред най-тежко засегнатите.

Над половината от германските компании срещат трудности с попълване на работните си места. Това става ясно от проучване на Германската индустриална и търговска камара (DIHK) сред 22 хиляди предприятия. От организацията изчисляват, че вакантните работни места в Германия са около 2 милиона, което се равнява на нереализиран икономически потенциал в размер на около 100 милиарда евро.

Здравеопазването, социалните грижи и машиностроенето са сред най-засегнатите

Недостигът на квалифицирана работна ръка продължава да е водещ проблем за германската икономика. Според DIHK процентът на компаниите, които декларират недостиг на кадри, се е увеличил през 2022 година, въпреки очакванията на бизнеса за трудна година и съответно ограничените планове за разрастване и назначаване на нови служители.

Ситуацията на пазара на труда е сравнително стабилна въпреки пандемията и енергийната криза. Недостигът на служители обаче не само натоварва отделните предприятията, но и забавя развитието на инфраструктурата, енергийния преход и цифровизацията.

След най-тежко засегнатите са производителите на електроника - цели 67% от бранша се оплакват от проблема. Толкова са и фирмите с вакантни места в машиностроенето и автомобилостроенето. В сферата на здравеопазването и социалните грижи дефицитът се усеща при цели 71 процента.

Затрудненията на логистичната индустрия също правят впечатление. "Липсата на шофьори в логистичните компании затруднява все повече навременното доставяне на крайни продукти в търговията, както и на суровини и материали в промишлеността", казва Ахим Деркс от DIHK. В сферата на хотелиерството недостигът на персонал доведе до ограничаване на предлаганите услуги и намаляване на работното време.

Решенията: по-малко бюрокрация и повече имиграция

За подобряване на ситуацията от DIHK на първо място препоръчват намаляване на бюрокрацията. Така персоналът може да бъде пренасочен към по-ефективните дейности на компаниите. Необходимо е също така допълнително клафициране както на служителите, така и на безработните.

Според авторите на изследването има спешна нужда от подобряване на възможностите за съвместяване на семейния и професионалния живот, както и на участието на възрастните хора на пазара на труда. Затова една от съсловните организации на лекарите в Германия наскоро призова всички медицински кабинети да преминат към четиридневна работна седмица. Освен от икономически съображения, това би било и "знак срещу все по-нарастващата бюрокрация в лекарските практики и средство за борба с недостига на квалифицирани работници".

Според DIHK 35% от предприятията се надяват, че проблемът отчасти ще бъде решен и чрез улесняване на наемането на чуждестранни квалифицирани работници. Според оценките всяка година са необходими общо 400 000 имигранти, за да се запълни недостигът на работна ръка на германския пазар на труда. Според Института за изследване на заетостта германският пазар на труда може да се свие с до седем милиона работници до 2035 г., ако не се предприемат мерки.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 15 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: