Отидете към основна версия

1 604 26

Лавров разкритикува "колониалната тактика на Запада"

  • русеия-
  • ангола-
  • дипломация-
  • сергей лавров-
  • посещение-
  • оон-
  • тете антониу-
  • жоау лоуренсу.

"Русия оценява балансираната позиция на Ангола в ООН", каза пред журналисти руският външен министър Сергей Лавров

Снимка: БГНЕС

Русия разкритикува "колониалната тактика" на Запада за оказване на "натиск върху развиващите се континенти", приветствайки "балансираната позиция" на Ангола, която отдавна се въздържа от осъждане на Москва след началото на руската инвазия в Украйна, предаде Франс прес.

"Русия оценява балансираната позиция на Ангола в ООН", каза пред журналисти руският външен министър Сергей Лавров след среща вчера в Луанда с анголския си колега Тете Антониу и президента Жоау Лоуренсу.

Няколко африкански държави се въздържаха през март 2022 г. по време на гласуването на резолюция на ООН, изискваща "Русия незабавно да спре да използва сила срещу Украйна". Ангола гласува за първи път през октомври за осъждане на Москва.

Осъждайки "незаконния натиск на САЩ и техните съюзници", ръководителят на руската дипломация добави, че "Западът използва същата колониална тактика, както в миналото, за да експлоатира развиващите се континенти".

"Искам да кажа, че проведохме обстоен разговор с президента. Обсъдихме подробно нашите двустранни отношения. Изразяваме общо твърдо желание за развитието им във всички области и ще го правим, въпреки незаконния натиск от страна на САЩ и техните съюзници. В частност, като най-непосредствена задача ще подготвим заседанието на междуправителствените комисии за икономическо сътрудничество", каза Лавров, цитиран от ТАСС.

"Много говорихме за сегашното положение по света, преди всичко в контекста на курса на Запада за използване на Украйна за насаждане на теорията и практиката на нацизма и за водене на хибридна война срещу нашата страна", добави министърът.

"Обменихме оценки, които се основават на контактите ни с всички страни и потвърждават безпрецедентния натиск на Запада върху развиващите се държави от Азия, Африка и Латинска Америка", каза Лавров и добави: "По същество, както нееднократно е подчертавал президентът (на Русия Владимир) Путин, Западът прилага същите колониални методи, с които експлоатираше развиващите се континенти, и до които и сега продължава да прибягва, за да ограбва други страни и да използва ресурси от глобално значение в собствен интерес".

По думите на Лавров, "Западът с действията си е доказал, че всички тези ценности, механизми на глобализацията, които сам създаваше и разпространяваше, включително неприкосновеността на частната собственост, добросъвестната конкуренция, презумпцията за невинност, той във всеки един момент може да потъпче така, както и във всеки един момент може да предаде своите съюзници, което се доказва от не толкова далечни събития в Афганистан, Ирак и в хода на така наречената "Арабска пролет".

Бивше марксистко освободително движение, традиционно управляващата партия на Ангола - Народното движение за освобождение на Ангола (МПЛА) поддържа исторически връзки с Русия, въпреки че страната впоследствие засили връзките си със САЩ.

Африка отново се превърна в терен за съперничество за политическо и икономическо влияние, особено след началото на конфликта в Украйна преди близо година, посочва АФП.

Лавров посещава континента за втори път в рамките на шест месеца. Преди да дойде в Ангола, той беше в Южна Африка и Есватини. Пътуването му съвпада с африканска обиколка на министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън. Китайският външен министър Цин Ган посети също Етиопия, Габон, Ангола, Бенин и Египет този месец.

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова каза, че моментът на обиколката на американския министър на финансите Джанет Йелън в Африка не е случаен, след като тя отиде на посещение в Южна Африка веднага след визитата там на Лавров.

Коментарите на Захарова бяха в отговор на критиката на писателя Анатолий Несмиян, който каза, че една от спирките от африканската обиколка на Лавров - кралство Есватини е едва на 154-то място по брой на населението в света.

Говорителката посъветва подобни критици да се замислят "случайно ли по следите на Лавров в Африка на посещение в страните от региона се насочва американския финансов министър Джанет Йелън".

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 22 гласа.

Свързани новини