Отидете към основна версия

1 442 3

Задава ли се сух режим в Ирак

  • ирак-
  • сух режим-
  • багдат

Със закона се въвежда забрана на вносните алкохолни питиета и на продажбата им в магазините. Забранява се и производството на алкохол в Ирак

Снимка: Shutterstock

Ирак започва да прилага законова забрана на алкохолните напитки, която датира от 2016 г., става ясно от официален документ, на който се позовава агенция Ройтерс. Агенцията отбелязва, че някои иракчани тълкуват този ход на властите като индикация за нарастващото влияние на ислямски религиозни партии, което според същите тези иракчани застрашава обществените свободи.

Прилагането на закона е започнало, когато той е бил публикуван на 20 февруари в държавния вестник на Ирак, седем години след като е бил приет от парламента. Няма официално обяснение за забавянето и за това защо законът е бил публикуван точно сега, но според анализатори религиозни партии упражняват по-голямо влияние в рамките на сегашната управляваща коалиция, отколкото са успявали да упражняват върху процеса по взимане на решения от предишни правителства.

Със закона се въвежда забрана на вносните алкохолни питиета и на продажбата им в магазините. Забранява се и производството на алкохол в Ирак.

Позовавайки се на правителствен документ, до който си е осигурила достъп, агенция Ройтерс прави извод, че на служителите на иракските гранични и летищни власти е наредено да конфискуват алкохолните напитки на пътуващите.

Въпреки забраната магазини за алкохол в столицата Багдад и в някои провинции продължават да работят, като собственици на такива магазини казват пред Ройтерс, че не са били информирани от властите, че трябва да спрат с търговията си.

Агенция Ройтерс отбелязва, че засега иракските власти не са откликнали на молбата ѝ за коментар по този въпрос.

Ирак е консервативна страна, населена предимно с мюсюлмани, в която повечето мъже и жени избягват алкохола, който е забранен от ислямската религия. Разрешителни за продажба на алкохол се издават само на немюсюлмани.

Консумацията на алкохол на обществени места не е забранена, но на нея не се гледа с добро око. Въпреки това в Багдад не е необичайна гледка да видиш как млади хора пият алкохол по бреговете на река Тигър.

Някои иракчани се страхуват, че страната им ще се превърне в ислямска република, каквато е Иран.

"Ирак не е ислямска държава и в страната съжителстват различни религии и секти. Някои религии разрешават консумацията на алкохол и правителството не може да наложи дадено мнение или идеология на всички останали", казва базираният в Багдад политически анализатор Али Сахиб.

Шиитски религиозни формации доминират в парламента, откакто САЩ нахлуха в Ирак през 2003 г. и свалиха светския режим на диктатора Садам Хюсеин. Въпреки това отношението на иракските власти към алкохола от дълго време се смяташе за либерално в сравнение с това на властите в съседни на Ирак страни като Саудитска Арабия и Кувейт, в които притежанието на алкохол е забранено.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Афганистан, Новини Албания