Отидете към основна версия

1 554 26

Джанет Йелън: Повишаването на тавана на дълга е по-трудно от минали години, но ни трябва спешно решение

  • джанет йелън-
  • сащ-
  • републиканска партия-
  • демократическа партия-
  • конгрес-
  • джо байдън

Миналата седмица Йелън заяви пред конгресмените, че Министерството на финансите може да изчерпи парите си за плащане на всички държавни сметки още на 1 юни, ако Конгресът не повиши лимита на дълга

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Министърката на финансите на САЩ Джанет Йелън нарече спора за повишаване на тавана на дълга "по-труден" от преди, но изрази надежда, че ще бъде намерено решение, което да предотврати първия дефолт на страната, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

В интервю, дадено в кулоарите на срещата на финансовите лидери на Г-7 в Япония, Йелън заяви, че се надява през следващите няколко седмици да информира Конгреса на САЩ кога точно Министерството на финансите ще изчерпи средствата за плащане на задълженията на страната. Тя неведнъж е призовавала Конгреса да се съгласи да повиши лимита на федералните заеми, за да предотврати "икономическата и финансова катастрофа", която би настъпила, ако Съединените щати не изпълнят задълженията си.

Миналата седмица тя заяви пред конгресмените, че Министерството на финансите може да изчерпи парите си за плащане на всички държавни сметки още на 1 юни, ако Конгресът не повиши лимита на дълга. Тя не представи по-актуална информация днес.

Президентът демократ Джо Байдън настоява, че Конгресът има конституционното задължение да повиши тавана на дълга без условия, за да финансира предварително одобрени разходи. Републиканците, които контролират Камарата на представителите, поискаха мащабни бюджетни съкращения, за да дадат съгласието си.

За разлика от повечето развити страни, САЩ определят таван на сумата, която могат да заемат. Тъй като правителството харчи повече, отколкото взема, законодателите трябва периодично да повишават този таван.

Йелън заяви, че първият голям сблъсък за тавана на дълга от 2011 г. насам отразява продължаващата поляризация в САЩ след президентството на Доналд Тръмп и поражда опасения за отношенията и положението на САЩ в света. "Може би този път е по-трудно, но се надявам, че този ще завърши по същия начин, по който са завършвали другите, а именно, че ще намерим решение. Това е, върху което сме съсредоточени", добави финансовата министърка.

Йелън определи като положителен знак, че "почти всички", които са присъствали на срещата, организирана от Байдън с лидерите на Конгреса във вторник, са се съгласили, че би било неприемливо САЩ да изпаднат в неплатежоспособност.

Тя добави, че Байдън планира да присъства на започващата в петък среща на върха на Г-7 в Хирошима и я смята за приоритетна, но отбеляза, че той е заявил, че може да отмени пътуването, ако няма достатъчен напредък по ситуацията с тавана на дълга.

Въпреки загрижеността във връзка с борбата за тавана на дълга, Йелън заяви, че остава убедена, че администрацията на Байдън е възстановила лидерството на САЩ в света и другите лидери на Г-7 са благодарни, че са обърнали "циферблата на 180 градуса спрямо администрацията на Тръмп".

Британският министър на финансите Джереми Хънт заяви днес пред медиите, че евентуален дефолт на САЩ би имал "абсолютно съкрушително" въздействие. Той направи това изявление преди да се срещне с министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън в кулоарите на срещата на финансовите ръководители на страните от Г-7 в Япония.

Хънт добави, че въздействието на санкциите срещу Русия заради нахлуването ѝ в Украйна не е било толкова ефективно, колкото военната подкрепа за Киев и подчерта, че страните от Г-7 искат да "премахнат риска" в отношенията си с Китай, а не да се се откажат от цялата търговия с Пекин.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 19 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: