Президентите на южноамериканските държави ще се съберат днес в столицата на Бразилия за първата си среща на високо равнище от почти едно десетилетие, поканени от левия бразилски лидер Луиз Инасио Лула да Силва, който си е поставил за цел страната му да започне отново да играе активна роля по регионалните въпроси, предаде Ройтерс.
Идеологически различия белязаха предишния опит за регионално сътрудничество - Съюзът на южноамериканските страни (Унасур), създаден от леви президенти през 2008 г. Той се разпадна, след като в няколко от тези държави на власт дойде десницата и това предизвика разделение в организацията, отбелязва Ройтерс.
На срещата в Бразилия са поканени президентите на всички 12 южноамерикански страни без Перу. Те ще водят преговори за сътрудничество в борбата с изменението на климата и високата инфлация в един регион, където бедността и гладът се увеличават.
"Няма да решим нищо на утрешната среща, просто ще обсъдим възможности", каза вчера Лула на пресконференция с президента на Венецуела Николас Мадуро, който е на първото си посещение в Бразилия от осем години.
Бразилският президент заяви още, че няма нужда южноамериканските лидери да създават нов Унасур, а може да се споразумеят за различна организация.
"Основната идея е, че се нуждаем от блок, за да работим заедно по икономически, инвеститорски и екологични въпроси. Трябва да се научим да говорим един с друг", каза Лула пред репортери.
Мадуро изрази надежда страните от Южна Америка да се обединят в призива си към САЩ да вдигнат санкциите, които наложиха на Венецуела. На пресконференцията двамата с Лула разкритикуваха наказателните мерки.
Завръщането на Лула на власт възстанови дипломатическите еотношения между Бразилия и Каракас, които бяха прекъснати по време на управлението на предишния бразилски президент - крайнодесният Жаир Болсонаро, който забрани на Мадуро да влиза в Бразилия.
Последната среща на върха на Унасур бе през 2015 г. - при предишното управление на Лула. След това организацията постепенно бе парализирана от вътрешни разделения, след като в някои държави на власт дойде десницата и особено след импийчмънта на лявата бразилска президентка Дилма Русеф, която наследи Лула на поста, отбелязва Ройтерс.