Алжир е категорично против каквато и да е военна интервенция в Нигер, каза алжирският президент Абделмаджид Тебун в интервю за алжирски медии, излъчено снощи от националната телевизия, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
„Една военна интервенция може да подпали целия Сахелски регион и Алжир няма да използва сила срещу своите съседи", каза алжирският президент.
Една военна интервенция в Нигер „е пряка заплаха за Алжир. Ние категорично се противопоставяме на каквато и да е военна намеса", каза Тебун, цитиран от Франс прес.
Той отбеляза, че „няма да има решение без нас (Алжир). Ние сме най-засегнати".
„Алжир споделя близо 1000 километра граница с Нигер", добави Тебун.
„Вижте в каква ситуация се намират страните, преживели военна намеса днес?“, каза алжирският държавен глава и даде за пример Либия и Сирия.
На 30 юли, четири дни след преврата в Нигер, който свали демократично избрания президент Мохамед Базум, Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС) даде на превратаджиите седем дни, до тази вечер, да го върнат на поста, като в противен случай заплашиха, че ще използват сила.
Няколко западноафрикански армии като тази на Сенегал заявиха, че са готови да изпратят войници, както и на Кот д'Ивоар, според източник, близък до делегацията на Кот д'Ивоар на срещата в Абуджа, който не уточни възможния брой мобилизирани военнослужещи.
„Две страни (Мали и Буркина Фасо) са готови да влязат в битката (заедно с Нигер)“, посочи алжирският президент, като предупреди, че в случай на военна намеса целият регион Сахел ще пламне.
В Мали и Буркина Фасо, изправени пред джихадистко насилие като Нигер, местните хунти предупредиха, че ще бъдат солидарни със своя съсед и че всяка военна намеса ще се счита за „обявяване на война“ срещу тях.
Тебун подчерта, че Алжир е за "институционална легитимност (в Нигер)". „Те трябва да се върнат към тази легитимност. Ние сме готови да им помогнем да се обединят", добави той.