Военната хунта, която превзе властта в Нигер през миналия месец, съобщи, че планира да съди сваления президент Мохамед Базум за държавна измяна поради контактите му с чуждестранни държавни глави и международни организации. Тази информация бе предадена от Reuters.
Лидерите на военния преврат затвориха Базум и разпуснаха избраното правителство, което предизвика глобални протести и акции от страна на съседните западноафрикански държави, както и от глобални сили. Тези действия създадоха опасност за влиянието и стабилността на Нигер, който е важен производител на уран и ключов партньор в борбата срещу ислямистки бунтове.
По думите на говорителя на хунтата, полковник Амаду Абдраман, бяха събрани доказателства, че сваленият президент е подкопал вътрешната и външната сигурност на Нигер, което води до обявяване на държавна измяна.
Интернационални организации и държави като Африканският съюз, Европейският съюз, Съединените щати и ООН изразиха загрижеността си за условията, в които Базум е държан след свалянето му от власт.
Регионалният блок на Западна Африка, ECOWAS, се очаква да проведе разговори с хунтата в Нигер и да настоява за дипломатично решение на кризата. Западните сили също са внимателни към ситуацията, тъй като тя може да има въздействие върху борбата срещу тероризма и стабилността в региона, предаде "Фокус".