Отидете към основна версия

2 573 35

Заради миграцията: Германия се хлъзва към крайнодясното?

  • германия-
  • алтернатива за германия-
  • бежанци-
  • мигранти-
  • избори-
  • политика-
  • бавария

Крайнодесните използват темата с миграцията, за да трупат дивиденти

Снимка: БГНЕС/ EPA

Регионалните избори в Бавария и Хесен, които се проведоха тази неделя, нямат директно въздействие върху политиката на германското правителство, но то получава сериозно предупреждение. "Алтернатива за Германия" (АзГ) - партията, от която странят всички демократични сили, пък успя да хване вятър в платната си със своята кампания срещу мигрантите и бежанците. Това са двата най-важни извода от изборите в двете южни германски провинции.

Разочарование за управляващите

Тройната коалиция, която управлява в Берлин, трябва да преглътне горчиви загуби след тези провинциални избори. Особено горчив е хапът за социалдемократите на канцлера Олаф Шолц, които и в двете провинция паднаха до исторически най-ниското си електорално равнище. А либералите от Свободната демократическа партия, които са най-малкият партньор в правителствената коалиция, в Бавария дори не влязоха в провинциалния парламент.

В същото време триумфален възход регистрира партията "Алтернатива за Германия", която е известна с крайнодесните си прояви. Службите на Германия подозират АзГ в противоконституционни нагласи. И това е общоизвестен факт. Независимо от него обаче АзГ постигна рекордни резултати на тези два провинциална избора: в Бавария получи 14,6% от гласовете и излезе на трето място, а в Хесен дори е втора с 18,4%. Тези добри резултати обаче не се отразяват политически нито в Берлин, нито дори в двете провинции, където начело на правителствата си остават ХДС/ХСС. "В Германия продължава да доминира политическият център. На заден план обаче се наблюдава подхлъзване към крайнодясното - не само в публичното говорене, но и на избори, както виждаме", каза политологът Карл-Рудолф Корте.

Мигрантите са основна мишена на "Алтернатива за Германия"

В предизборната борба АзГ заложи главно на темата за бежанците и мигрантите. Тази партия настоява, че Германия и Европа трябва да върнат милиони бягащи хора в техните страни. Тя подклажда и страховете, свързани най-вече с мюсюлманите, идващи от Африка, Афганистан и Близкия Изток. АзГ иска радикално да ограничи притока на мигранти към Германия, а много избирателки и избиратели в страната одобряват тази заявка. Според допитванията с кампанията си преди провинциалните избори в Бавария и Хесен АзГ е привлякла избиратели измежду досегашните симпатизанти на всички останали партии, а сред гласуващите за пръв път партията излиза на второ място. Социолозите стигат да извода, че все повече хора гласуват за АзГ не в знак на протест, а по вътрешно убеждение.

Съпредседателката на АзГ Алис Вайдел разкритикува политиката, която не удряла "никаква спирачка" на миграцията към Германия на хора от Ирак, Сирия и други страни. Вайдел настоява: "Незабавно да се прекрати достъпът на хора от тези държави." Тя премълчава обаче, че мнозинството от хората идват от страни като Сирия и имат правото да искат убежище в Германия.

Натоварват ли мигрантите системата?

Темата за миграцията и бежанците вече от месеци доминира в политическия дебат в Германия. Все по-гръмко звучат призивите за връщане през границата на хората с отхвърлени молби за убежище. Броят на тези молби се увеличава: до септември 250 хиляди души са поискали убежище в Германия - повече, отколкото за цялата предишна година. Според Федералната служба за миграцията и бежанците повечето от подателите на молби имат юридическото право на закрила, а в резултат и право на временен престой. В бурната дискусия непрекъснато се поставя и въпросът да бъде ограничен броят на пристигащите, но не е съвсем ясно как да стане това.

Консервативните партии в Германия - ХДС и ХСС - активно се закачиха за темата "миграция и бежанци". Веднага след изборите в Бавария и Хесен те призоваха канцлера социалдемократ Олаф Шолц да предприеме действия в полето на миграционната политика. Генералният секретар на ХДС Карстен Линдеман смята, че държавата изнемогва. Той посочва, че училищата и детските градини нямат достатъчно персонал, за да се грижат за децата, че здравната система се задъхва, понеже бежанцията я обременяват допълнително. Федералното сдружение на лекарите дава друго обяснение: "Причината е не в хората с отхвърлени молби за убежище, а в хронично лошото финансиране на здравеопазването", казва председателят на сдружението Андреас Гасен пред ZDF.

Необходим е "конструктивен дебат, който се базира на фактите"

Дискусията за мигрантите и бежанците навярно скоро ще доведе до правителствени решения. Саския Ескен, която е съпредседател на управляващата Германска социалдемократическа партия, обеща бързи решения: "Канцлерът Шолц протяга ръка за сътрудничество както към провинциите и общините, така и към християндемократите", заяви Ескен.

Успоредно с това редица граждански сдружения и инициативи предупреждават, че не бива да се изпразва от съдържание правото на убежище в Германия, което е част и от конституцията на страната. 270 представители на научните среди в страната припомнят, че Германия носи историческа отговорност. "През Втората световна война насилията, извършени от националсоциалистите, доведоха до преследвания, прокуждане и избиване на милиони хора. Тогава опитите да бъде постигнато някакво съгласие в международната общност за приемането на еврейски и на други бежанци се провалиха. Много от тези хора, заплашени от смърт, се оказаха пред заключени врати", казват те в обща декларация. И предупреждават, че вместо да подклажда страхове от мигрантите и бежанците, политиката би трябвало да води "конструктивен дебат по същество, който се базира на фактите".

Автор: Ханс Пфайфер

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 10 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: