В понеделник иракчаните гласуваха на първите от десетилетие насам избори за провинциални съвети, като управляващият шиитски мюсюлмански алианс вероятно ще разшири хватката си на власт на фона на бойкота на популисткия духовник Моктада ал-Садр, който е негов основен политически съперник, цитирана от Ройтерс.
Изборите подготвят почвата за парламентарните избори, насрочени за 2025 г., които ще определят баланса на силите в страната, в която през последните години групировки, тясно свързани с Иран, спечелиха позиции в политиката и икономиката.
Вотът се разглежда и като тест за младата иракска демокрация, установена от САЩ след свалянето на диктатора Саддам Хюсеин през 2003 г.
Апатията на избирателите се увеличава сред предимно младото население, което смята, че не е видяло ползите от огромното петролно богатство на Ирак, голяма част от което е насочено неправилно или е откраднато в страната, която се нарежда сред най-корумпираните в света.
Висши политици призоваха за висока избирателна активност в изявления за медиите, след като гласуваха в специален център, създаден за висши служители в луксозна зала в един от най-добрите хотели в Багдад.
Малко над 16 млн. иракчани се регистрираха за гласуване в понеделник, но това е по-малко, отколкото на парламентарните избори през 2021 г., когато според властите право на глас са имали 22 млн. души. Тогава избирателната активност е била 41% от имащите право на глас.
Последните местни избори се проведоха през 2013 г. Те бяха отложени поради войната срещу бойците на "Ислямска държава", които превзеха големи части от Ирак, но в крайна сметка бяха победени.
Шиитските съперници на Садр, които блокираха опита му да състави правителство, след като той стана победител в парламентарните избори през 2021 г., вероятно ще поемат контрола над повечето местни съвети, особено в южните провинции, населени предимно с шиити.
Това допълнително ще затвърди властта на управляващия шиитски алианс, който е близък до Иран, известен като Координационна рамка, задълбочавайки властта им чрез достъп до държавното петролно богатство, което може да бъде изразходвано за местни проекти и услуги.
Алиансът вече формира най-големия блок в парламента, след като членовете на партията на Садр се оттеглиха.
Садр, популист, който се изявява като твърд противник на Иран и САЩ, заяви, че изборите ще засилят господството на корумпираната политическа класа.
В 15 от 18-те провинции на Ирак се гласува за 285 членове на съвета, чиито задължения включват назначаване на влиятелни провинциални управители и надзор на местната администрация.
Изборите в полуавтономния иракски регион Кюрдистан, който включва три провинции, се очаква да се проведат през следващата година.
Членовете на шиитския алианс се кандидатират с няколко листи, като бившият министър-председател Нури ал-Малики съставя своя собствена листа, а подкрепяни от Иран групи с въоръжени крила - друга, но заявиха, че ще управляват заедно след вота.
Двамата най-влиятелни мюсюлмански сунитски лидери в страната - сваленият председател на парламента Мохамед Халбуси и бизнес магнатът Хамис Ханджар - се кандидатират заедно.