Пенсионираният полковник от противовъздушната отбрана на Югославия Золтан Дани, чиято батарея свали американски самолет F-117 стелт по време на агресията на НАТО на 27 март 1999 г., и неговите колеги „поздравиха“ този военен съюз за неговата 75-та годишнина, като подписаха оригинална пощенска картичка от 1999 г. с изображение на F-117 и текст: „Съжаляваме, не знаехме, че е невидим“.
За случаят съобщи в канала си в Телеграм говорителят на МВнР на Руската федерация Мария Захарова.
"След това пенсионираните сръбски офицери изпратиха картичка до щаба на НАТО в Брюксел, като поставиха върху нея марка на сръбските пощи с изображение на известната статуя на Родината от Евгений Вучетич.
Всяка година полковник Дани и неговите колеги се събират на този паметен ден. Тази година в град Шимановци се проведе приятелска среща на ветерани с участието на делегация на Руския дом в Белград, начело с неговия ръководител Евгений Баранов, който през 1999 г., по време на 78-те дни бомбардировки, работи в Югославия като военен кореспондент на руската телевизия", пише Захарова.
Преди 25 години - на 27 март 1999 г., край сръбското село Будановци, на около 50 км северозападно от столицата Белград по време на атаката на НАТО срещу Югославия американски невидим за радарите самолет „Стелт“ - бомбардировач F-117A Nighthawk („Нощен ястреб“) е свален от комплекса C-125 "Нева-М" на 3-та батарея на 250-та бригада на ВВС под командването на сръбския полковник Золтан Дани. Пилотът Дейл Зелко /със словенски корени/ катапултира и е открит седем часа по-късно.
Останките на модерния по онова време изтребител-бомбардировач са показани от югославската държавна телевизия, а протестиращите в Белград младежи издигат прословутия плакат с подигравателен надпис „Съжаляваме! Не знаехме, че е невидим“.
Това е първият и единствен случай на свалена машина от този тип в историята. До тогава тези самолети са смятани за практически невидими за вражеските радари. Военните от ПВО на Югославия обаче успяват да засекат машината с остарелите си съветски радари, настройвайки ги на по-голяма дължина на вълните.