Отидете към основна версия

1 132 8

Тайванците подкрепят новоизбрания президент по отношение политиката му спрямо Китай

  • тайван-
  • проучване-
  • демокрация-
  • четири споразумения-
  • политически системи

В проучването участие са взели 1073 човек

Над 75% от тайванците подкрепят позицията на Лай Чинг-те относно отношенията между двете страни на пролица.

От над 1000 респонденти в проучването, 75,1% подкрепиха изявлението на Лай, че новата администрация ще спази „Четирите ангажимента“ и нито ще отстъпи пред Китай, нито ще го провокира, като същевременно ще защитава статуквото, заявиха от Съвета по въпросите, свързани с континентален Китай.

„Четирите ангажимента“ е подход към политиката от другата страна на пролива, предложен от предшественика на Лай, Цай Ин-уен, като част от който е „Република Китай (официалното име на Тайван) и Китайската народна република не трябва да бъдат подчинени един на друг“.

Над 70% от респондентите също не са съгласни с реакцията на Китайската комунистическа партия (ККП) по отношение на встъпителната реч на Лай, каза Лианг Уен-чие, заместник-ръководител и говорител на Съвета по въпросите с Китай.

„Изявлението на ККП беше, че „Континенталната част и Тайван принадлежат на един Китай; Тайван е част от Китай; противопоставят се на независимостта на Тайван и чуждата намеса“, каза Лианг. 76% от респондентите не са съгласни с тази позиция.

Проучването, поръчано от Съвета по континенталните въпроси, е проведено от компания за пазарни проучвани Ipsos в периода 23 май – 26 май чрез телефонни интервюта с лица над 20 години в Тайван.

Директорът на Китайската служба по въпросите на Тайван заяви по-рано тази седмица, че Тайван принадлежи на целия китайски народ и това е въпрос, който засяга суверенитета и териториалната цялост на Китай и трябва да бъде решен от всички китайци.

Лианг заяви още, че 88,5% от анкетираните подкрепят позицията на Лай, че „бъдещето на Република Китай трябва да бъде решавано от нейните 23 милиона души“. По негови думи най-големият проблем между двете страни е „разликата в системите“, добавяйки, че тези различия са довели до трудности и застой в отношенията между тях.

„Надявам се, че ККП може да разбере колко ценна е демократичната система на Тайван“, отбеляза той. „Събитията, случващи се в Хонконг, се наблюдават отблизо от народа на Тайван. Разликата в системите през пролива наистина е най-големият проблем, пред който сме изправени в момента“.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 4 гласа.

Свързани новини