Отидете към основна версия

6 761 64

Руски войници: връщат се от фронта, но продължават да убиват

  • русия-
  • украйна-
  • война-
  • войници

Липсата на лечение може да доведе и до вторични разстройства, изразяващи се в пристрастяването към алкохол или психоактивни вещества, казват експерти

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Александър се прибрал у дома и убил съпругата си пред очите на собствените им деца. Този случай далеч не е единичен: предполага се, че до една четвърт от руснаците, воювали в Украйна, страдат от посттравматичен стрес.

В Русия стартира програма за рехабилитация на руски войници, сражавали се по бойните полета в Украйна и страдащи от посттравматично стресово разстройство (ПТСР). Властите обаче признават, че тя не може да обхване всички нуждаещи се, а много от тях така или иначе отказват помощ.

"Внезапен изблик на агресия, който не успях да овладея"

Завръщащите се от войната в Украйна често извършват престъпления под въздействието на алкохол. Такъв е случаят със сержант Станислав Йонкин, който миналата година решил да отпразнува в местен нощен клуб пускането му в гарнизонен отпуск. Там той изстрелял сигнална ракета, която предизвикала пожар, отнел живота на 13 души.

С трагедия завършило и завръщането у дома на 44-годишния Александър Мамаев от град Заволжие: под въздействието на алкохол войникът убил съпругата си пред очите на собствените им деца, понеже му се сторило, че жена му искала да му вземе парите от джоба. Пред съда познати на обвиняемия свидетелствали, че преди да се включи във войната в Украйна Мамаев бил спокоен човек, който "не би наранил и муха".

Криминалната хроника е пълна и с престъпления, извършени от бивши бойци на частната армия "Вагнер". Според изчисления на изданието "Верстка" участници във войната в Украйна са извършили за две години най-малко 190 престъпления, от които 55 убийства. Повечето от извършителите са били в нетрезво състояние и по-късно са обяснили поведението си с внезапен изблик на агресия, който не са успели да овладеят. Психолозите твърдят, че неконтролируемата агресия е една от проявите на посттравматичното стресово разстройство.

Един от най-често срещаните проблеми, за които разказват военнослужещите в социалните мрежи: кошмари и флашбек. "На фронта си мислиш, че всичко е наред. Но после се връщаш в цивилния живот и осъзнаваш колко различно е всичко. Разбираш, че нещо в теб се е променило", казва руснак, участвал във войната срещу Украйна.

Под това може да се подпише и Светлана, която след две години война в Украйна вече не може да познае приятеля си. Преди да замине на фронта, той бил бъбрив веселяк, но войната го превърнала в затворена и дори агресивна личност. Ако преди се чували редовно и разговаряли дълго по телефона, напоследък той отговарял едносрично на съобщенията ѝ. Тази година им се родило момиченце, но 23-годишният приятел на Светлана дори не отишъл да ги види, когато го пуснали в отпуск. Веднъж ѝ наговорил ужасни неща, включително за детето, а после ѝ написал извинително съобщение, в което казвал, че "просто е полудял".

Според проучване на Изследователския център "В. М. Бехтерев" посттравматично стресово разстройство развиват между 3 и 11% от военнослужещите. А от руското здравно министерство твърдят, че през миналата година общо 11 000 руски военнослужещи, участвали във войната в Украйна, са потърсили професионална помощ от психолози. Повечето от тях са били освободени от военна служба по здравословни причини или заради смърт на роднина.

Връщат на фронта и хора с посттравматичен стрес

Но има и войници, диагностицирани с ПТСР, които въпреки това попадат отново на фронта. Такъв е случаят с 25-годишния Александър Стребков - въпреки заключението на лекарите, че не бива да му се поверява оръжие, военният бил върнат обратно в зоната на бойните действия.

При мащабни военни конфликти като нахлуването на Русия в Украйна психично разстройство може да развият и значително повече от цитираните от Центъра "Бехтерев" между 3 и 11 процента от военнослужещите. Според изследване, публикувано на страницата на американското Министерство по въпросите на ветераните, случаите на посттравматично стресово разстройство може да достигнат и до 29% - в зависимост от мащабите на конфликта. На този фон руски психотерапевти предупреждават, че е възможно значително да нарасне броят на престъпленията в Русия, извършвани от бивши участници във войната срещу Украйна, развили посттравматично стресово разстройство.

Липсата на лечение може да доведе и до вторични разстройства, изразяващи се в пристрастяването към алкохол или психоактивни вещества, казват експерти. Според тях последиците от това са най-тежки за семейството. Така например децата на завърнали се от фронта военнослужещи с ПТСР често се оказват с деформирана психика.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 49 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания