Извънредно заседание на Върховната Рада (парламента) на Украйна във връзка със ситуацията в Крим и действията на Русия започна в неделя около 12 ч. местно време, съобщи Агенция РБК.
Председателят на парламентарния Комитет по национална сигурност и отбрана Владимир Литвин обяви, че вече е късно да се въвежда извънредно положение в Крим. „В Крим това вече е просто невъзможно. Блокирани са всички военни части, отрязани са комуникациите“, обясни той. Започнала е мобилизация на територията на цялата страна.
Кореспондентите на руските информационни агенции РИА "Новости" и "Интерфакс" едновременно предават, че украинските военнослужещи, дислоцирани в Крим, масово напускат частите си и подават рапорти за уволнение.
Военни части, техника и арсенали преминават под контрола на „силите за самоотбрана“ на Крим.
Изпълняващият длъжността президент на Украйна Олександър Турчинов със свой указ приведе в действие решението за „неотложни мерки по гарантиране суверенитета и териториалната цялост“ на страната. Възможно е това да означава че украинското Министерство на отбраната ще започне прехвърляне на войски в Крим.
Канада отзовава за консултации посланика си в Русия и преустановява подготовката за срещата на Г-8, която трябва да се състои в началото на юни в Сочи, съобщиха „Интерфакс“ и Нюзру. Демаршът е свързан с разрешението за използване на руската армия в Крим на територията на Украйна, получено вчера от президента Путин.
Премиерът на Канада Стивън Харпър проведе извънредно съвещание със своя кабинет заради ситуацията в Украйна, след което излезе с официално изявление. В него се казва, че действията на Русия са „нарушение на суверенитета и териториалната цялост“ на страната.
В телефонен разговор тази нощ президентът на САЩ Барака Обама също е съобщил, че спира подготовката за срещата на Голямата осморка. Обама казал, че ако Русия е обезпокоена за етническите руснаци и другите малцинства в Украйна, начинът да се реши този въпрос е единствено мирен. Държавният секретар Джон Кери пък предупреди, че по този път Русия може да загуби не само председателството на срещата, но дори и членството си в Г-8.
Руският президент Владимир Путин в събота поиска от Съвета на Федерацията разрешение за въвеждане на войски в Украйна, съобщи агенция РБК.
„Във връзка с екстрената ситуация в Украйна, заплахата за живота на гражданите на Руската Федерация и на личния състав на воинския контингент на Въоръжените сили на Руската федерация дислоцирани в съответствие с международните договори на територията на Украйна (Автономна република Крим), на основание на член /.../ от Конституцията на Русия, внасям в Съвета на Федерацията на Федералното събрание на Руската федерация обръщение за използване на Въоръжените сили на руската федерация на територията на Украйна до нормализирането на обществено-политическата обстановка в тази страна“, казва се в обръщението на президента Путин.
На извънредното си заседание след обръщението на Путин Съветът на Федерацията единодушно с 90 гласа прие постановления да даде съгласие на президента за използване на въоръжени сили на територията на Украйна. Постановлението влиза в сила от момента на подписването му. Комитетът към Съвета на Федерацията по конституционното законодателство и правните въпроси препоръча на Горната палата да одобри обръщението на президента.
„Ако не приемем това решение, това ще бъде трагедия за украинския народ“, заяви зам-председателят на Съвета на Федерацията Юрий Воробьов.
В отговор на руското решение лидерът на украинската опозиционвна партия УДАР Виталий Кличко пък призова парламента да мобилизира армията на страната.
Руската военна интервенция в Украйна очевидно противоречи на международното право и принципите на европейската безопасност, междувременно написа в Туитър шведският вътрешен министър Карл Билд.
Воробьов заяви от трибуната още, че със своето изявление, че Русия „скъпо ще заплати за своята политика“, президентът на САЩ Барак Обама е преминал червената линия и е обидил руския народ. Във връзка с това той предложи да бъде отзован руският посланик от САЩ.
"Интерфакс", позовавайки се на информация от пресцентъра на граничните служби на Украйна, съобщи, че на участъка по границата с Русия „обстановката е стабилна и под контрол“, а в пропускателните пунктове проверките са засилени, за да се открият евентуални екстремисти и групи.
Властите в Белгородска област засичат наплив на бежанци от Украйна, съобщи губернаторът на региона Евгений Савченко, предаде РИА "Новости".
В неделя руският Първи канал съобщи, че за последните 2 седмици 140 000 души са пресекли границата в посока Русия, сайтът Facenews.ua обаче откри, че телевизията всъщност е илюстрирала репортажа си с кадри от украинско-полската граница.
Колона руски военни се движи по територията на Запорожка област, писа в събота Тиждень.uа, позовавайки се на собствени източници.
На официалния сайт на Върховната Рада на Украйна се появи съобщение за състоял се вчера телефонен разговор между президента на страната Турчинов и държавния секретар на САЩ Джон Кери. „Оценяваме поведението на Русия като пряка агресия по отношение суверенитета на Украйна“, коментира Турчинов.
Фактът, че Съветът на федерацията е дал разрешението си за руска военна намеса на територията на Украйна, не означава, че това право ще бъде упражнено веднага, заяви заместник-министърът на външните работи на Русия Григорий Карасин, цитиран от РИА "Новости".
Председателят на руската Държавна дума Сергей Наришкин пък предупреди, че Русия ще смята изпълняващия длъжността президент на Украйна Александър Турчинов за военен престъпник, ако срещу жителите на Крим и Югоизточна Украйна бъде използвана военна сила.
Същевременно, върховният представител на външната политика и сигурността на ЕС Катрин Аштън заяви, че външните министри от Съюза ще проведат извънредни разговори в Брюксел в понеделник във връзка с покачващото се напрежение в Украйна, а през седмицата тя ще се срещне с руския външен министър Сергей Лавров.
Украинските войски са в пълна готовност, съобщи Съветът на националната безопасност и отбрана на Украйна, предаде по-късно Униан. Заповедта за това е издадена от изпълняващия длъжността президент на страната Олександър Турчинов. Под охрана са енергийната инфраструктура и други важни статегически обекти. В неделя се проведе извънредно засдение на Върховната Рада по повод ситуацията в страната и по нейните граници.
Междувременно украинският премиер Арсений Яценюк заяви, че е получил уверения от страна на руския си колега Дмитрий Медведев, че Москва не е взела решение за изпращане на войски в Украйна, предаде Униан.
„Руската страна уверява, че не е взела решение за изпращане на войски на територията на Украйна, а е взето решение само за такава възможност... Ние ще запазим мира и стабилността в Украйна. Нито агресори, нито провокатори имат правото да се месят във вътрешните ни работи.Няма нито юридически, нито политически, нито военни основания за агресия от страна на Русия”, коментира Яценюк.
"Военната интервенция в Украйна е неприемлива и представлява нарушение на всички международни договорености. Ние сме готови да защитим своя суверенитет и сме уверени, че русия няма да търгне към военна интервенция. В противен случай това ще бъде начало на война и приключване на каквито и да било отношения между Украйна и Русия", цитира РБК украинския премиер.