Отидете към основна версия

1 196 3

Канада ще намали драстично квотите си за имигранти ВИДЕО

  • канада-
  • имигранти-
  • италия-
  • мигранти-
  • албания

Съдът в Италия не е спазил правото на ЕС в решението си по настаняването на мигранти в Албания, заяви италианският правосъден министър

Канада ще намали драстично броя на квотите си за имигранти за първи път от години насам в рамките на рязка промяна на политиката на настоящото правителство, предаде Ройтерс, цитирана от БТА, като допълни, че това е опит на губещите обществена подкрепа управляващи да се задържат на власт.

Догодина Канада възнамерява да даде статут на постоянно пребиваващи в страната на 395 000 души в сравнение с 485 000 за тази година. За 2026 г. се предвиждат 380 000 разрешения за постоянно пребиваване, а за 2027 г. - 365 000.

С 30 000 души ще намалее броят на имигрантите, допуснати в Канада като временно пребиваващи, посочва Ройтерс. Очаква се догодина подобен статут да получат около 300 000 души. За ограничението на квотите първи информира канадският в. "Нешънъл пост".

Канада отдавна се гордее със своята благосклонност към имигрантите, но в последната година полемиката относно имиграцията се изостри. Имигрантите в Канада биват обвинявани за всички проблеми - от жилищната криза през повишената издръжка на живот до изнемогващата система на здравеопазване, отбелязва Ройтерс.

Въпросът с имигрантите вече е един от най-спорните в Канада, където трябва да се произведат парламентарни избори до октомври догодина.

Италианският министър на правосъдието Карло Нордио заяви, че италианският съд не е спазил правото на ЕС в решението си от миналата седмица, което подкопава водещия план на Италия за настаняване на търсещите убежище в Албания, предаде Ройтерс, цитирана от БТА, като добави, че правителството ще обжалва това съдебно решение.

Миналата седмица съдът в Рим заяви, че група от 12 души, настанени в италиански центрове за мигранти в Албания, трябва да бъдат доведени в Италия, тъй като страните, от които произхождат, не могат да се считат за безопасни въз основа на решение на Съда на Европейския съюз (СЕС).

В албанските центрове за мигранти могат да бъдат настанени само мъже от така наречените "безопасни държави", включени в правителствен списък, но Съдът на ЕС заяви, че държава, която не е членка на ЕС, не може да бъде обявена за "безопасна", освен ако цялата ѝ територия не се счита за свободна от опасност.

Решението на италианските съдии предизвика гнева на дясната премиерка Джорджа Мелони и на министъра на правосъдието Нордио, които заявиха, че политиците са тези, които трябва да обявят дадена страна за безопасна.

"Ако прочетете (съдебните решения), ... няма цялостна, изчерпателна или конкретна аргументация по отношение на тези отделни кандидати за убежище и следователно това не е в съответствие с решението на Европейския съд", каза Нордио.

Той заяви пред депутатите в парламента, че съгласно решението на ЕС - което не се отнася пряко за Италия - съдилищата трябва да предоставят солидни обяснения за решенията защо дадена страна по произход не може да се счита за безопасна.

С цел да затрудни съдилищата при оспорване на плановете ѝ в понеделник Мелони прие указ за повишаване на правния статут на списъка с безопасни държави до същински законодателен акт, а не да бъде министерски указ, който е по-малко значим.

Правителството също така обжалва решението на Римския трибунал пред Върховния съд, заяви министърът на вътрешните работи Матео Пиантедози пред в. "Кориере дела сера". Според него това е възможност да се приложи "недвусмислено" тълкуване на закона.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 2 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: