Отидете към основна версия

1 019 15

Харис: Не съм безгрешна, но ще бъда честна с вас. Тръмп иска отмъщение и неограничена власт

  • камала харис-
  • доналд тръмп-
  • сащ-
  • избори

Върховният съд на САЩ отхвърли искането на независимия кандидат за президент на САЩ Робърт Кенеди-младши да го премахне от бюлетините в два ключови щата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Застанала пред Белия дом, Камала Харис обеща да напише "нова глава" в предизборната си реч, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес, цитирани от БТА.

Седмица преди едни от най-оспорваните и напрегнати избори в историята на САЩ, вицепрезидентката и кандидат на Демократическата партия описа своя републикански опонент Доналд Тръмп в най-тъмни краски, наричайки го "неуравновесен, обсебен от желание за отмъщение, погълнат от обидите си и стремящ се към неограничена власт".

Всичко в тази очаквана с нетърпение реч беше въпрос на контраст, отбелязва АФП. На първо място мястото на произнасянето ѝ. 75 000 поддръжници на Харис, според предизборния ѝ екипм се събраха във Вашингтон, където кандидатът на Републиканската партия беше произнесъл надъхваща реч пред своите поддръжници на 6 януари 2021 г., преди те да щурмуват Капитолия на САЩ, за да се опитат да предотвратят удостоверяването на изборите, спечелени от Джо Байдън.

На второ място бяха аргументите. Камала Харис се опита да обрисува оптимистична и успокоителна визия за водещата световна сила, "достатъчно голяма, за да побере всичките ни мечти, достатъчно силна, за да устои на разломите и разделенията, достатъчно смела, за да си представи бъдеще, изпълнено с обещания". Докато Тръмп описва мрачна визия за една страна в разпад, според него завладяна от мигрантите. Харис призова поддръжниците си "Нека се борим за тази красива страна, и след седем дни ще имаме силата".

Кандидатката на демократите обеща да работи за подобряване на живота на хората и заяви, че опонентът ѝ от Републиканската партия работи само за себе си.

"Ще бъда честна с вас: Аз не съм перфектна", добави тя. "Правя грешки. Но ето какво ви обещавам: Винаги ще ви изслушвам, дори и да не гласувате за мен. Винаги ще ви казвам истината, дори да е трудно да я чуете. Ще работя всеки ден, за да постигам консенсус и компромис, за да свърша нещо. И ако ми дадете възможност да се боря от ваше име, нищо на света няма да ми попречи."

В началото на речта си Харис припомни на избирателите ролята на Тръмп в хаоса на 6 януари 2021 г. Тя напомни и за заплахите му да използва армията срещу политическите си съперници, както и че той определя несъгласните с него като "вътрешни врагове".

"Вижте, ние знаем кой е Доналд Тръмп. Той е човекът, който преди почти четири години застана точно на това място и изпрати въоръжена тълпа в Капитолия на САЩ, за да отмени волята на народа, изразена на свободни и честни избори", посочи тя. Тръмп е "прекарал цяло десетилетие в опити да държи американците разделени и страхуващи се едни от други", подчерта Харис.

"Това не е кандидат за президент, който мисли как да подобри живота ви", отбеляза тя и нарече Тръмп "дребен тиранин" с диктаторски амбиции.

"Но Америка, аз съм тук тази вечер, за да кажа: Ние не сме такива. Не е нужно да бъде така", подчерта Харис.

"След по-малко от 90 дни или Доналд Тръмп, или аз ще бъдем в Овалния кабинет", напомни тя. "В първия ден, ако бъде избран, Доналд Тръмп ще влезе в този кабинет със списък на враговете си. Когато бъда избрана, аз ще вляза със списък със задачи".

Тя заяви, че сред ключовите ѝ политически цели ще бъде разширяването на здравното покритие, увеличаване на предлагането на жилища в страната и възстановяване на достъпа до аборти в цялата страна.

"За разлика от Доналд Тръмп, аз не вярвам, че хората, които не са съгласни с мен, са врагове", подчерта Харис. "Той иска да ги вкара в затвора. Аз ще им дам място на моята маса. И обещавам да бъда президент за всички американци. Обещавам винаги да поставям страната над партията и над себе си".

Междувременно Върховният съд на САЩ отхвърли искането на независимия кандидат за президент на САЩ Робърт Кенеди-младши да го премахне от бюлетините в два ключови щата, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс, цитирани от БТА.

Уисконсин и Мичиган са сред щатите, които може да подкрепят всеки от кандидатите и определят изхода от президентската надпревара. Кенеди-младши се отказа от участието си в изборите и подкрепи републиканския кандидат Доналд Тръмп.

Отказалият се кандидат твърдеше, че отказът да бъде премахнат от бюлетините нарушава правата му по Първата поправка на Конституцията на САЩ, като погрешно намеква, че той все още иска да бъде избран за президент. Представители на двата щата обаче заявиха, че премахването на името му в момента е невъзможно, защото предварителното гласуване е започнало. Над 1,75 милиона гласа вече са подадени в Мичиган, а в Уисконсин - над 850 хиляди.

Наличието на независими кандидати и кандидати на трета партия на бюлетините в ключовите щати може да бъде важен фактор при оспорвани избори, отбелязва АП.

Както обикновено при подобни дела, съдът не обясни мотивите за решението си. Един от съдиите, Нийл Горсъч, публично изрази особено мнение по отношение случая с Мичиган. Според него първоначалното искане на Кенеди-младши, отхвърлено от щатските власти, не е било толкова неразумно, че да бъде отхвърлено.

Кенеди поиска името му да бъде свалено от бюлетините в седем ключови щата, след като обяви подкрепата си за Тръмп. В други щати обаче той искаше името му да остане на бюлетините, отбелязва Ройтерс.

Уисконсин и Мичиган са последните два щата, в които се очаква името му да остане.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 19 гласа.

Свързани новини