Отидете към основна версия

1 306 18

Два пъти повече мъже от жени в Германия смятат, че двойките трябва да имат деца

  • германия-
  • жени-
  • мъже-
  • двойки-
  • деца

Жените посочват икономическите и социални пречки като основни причини за разликата в нагласите  

Снимкa: Shutterstock

Почти двойно повече мъже в Германия смятат, че двойките трябва да имат деца, в сравнение с жените, предаде ДПА, позовавайки се на проучване, публикувано днес, цитирано от БТА.

Според резултатите, изготвени от агенцията за социологически проучвания „Ипсос“, 59% от анкетираните мъже изразяват това мнение, докато при жените делът е едва 33%. В рамките на Европейския съюз данните сочат, че 53% от мъжете и 39% от жените смятат, че партньорите трябва да имат деца.

В онлайн проучването, проведено от 15 февруари до 23 април, са участвали 1000 души в Германия на възраст между 16 и 74 години.

Експертите обясняват тази разлика с факта, че животът на жените е по-силно повлиян от раждането и отглеждането на деца, в сравнение с този на мъжете, чийто основен приоритет често остава професионалното развитие. „Жените често инвестират много време и средства в образование, работа и кариера,“ обяснява психоложката Марайле Пьотеринг от Зонтхофен, Южна Бавария. „Ето защо те имат основателни опасения, че кариерите им ще бъдат засегнати, ако решат да станат майки.“

Раждането често влияе върху професионалната реализация на жените, като някои майки биват назначавани на по-ниски позиции или дори губят работата си, добавя Пьотеринг.

Предизвикателството за съчетаване на семейството и кариерата е още по-голямо в Германия, където много компании не предлагат гъвкав работен режим, удобен за хора със семейства, обяснява тя.

За много жени финансовата независимост е важен приоритет, като в допълнение те изпитват притеснение, че няма да могат да си позволят да създадат семейство. „И тези опасения са напълно основателни,“ добавя Пьотеринг. „Когато имаме деца, това често означава нужда от по-голямо жилище, а в момента те са малко и цените им са изключително високи. Освен това разходите нарастват непрекъснато, а младите двойки често живеят далеч от своите роднини и не могат да разчитат на помощ в отглеждането на дете.“

Жените без деца често посочват, че не се чувстват готови да поемат „предизвикателството да отгледат дете,“ особено когато виждат колко ангажирани са младите майки около тях.

Жените от средната класа са особено засегнати от множеството социални препятствия, добавя психоложката Петра Ягов от Кьолн. Сред по-заможните семейства има повече ресурси за отглеждане на деца, докато при по-бедните семейството често се възприема като по-добра алтернатива на образованието.

Експертите отчитат също и различията в очакванията за живот. „В Германия, в сравнение с други страни, отглеждането на дете е особено трудно заради социалните условия,“ посочва Ягов. „Като цяло жените може да искат дете, но не са склонни да заплатят високата цена за това.“

За да се промени тази тенденция, е необходимо да се подобрят социалните грижи за децата, условията на труд и пенсионните схеми, отбелязва тя.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 7 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: