Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви по време на посещение в Газа във вторник, че палестинската военна групировка „Хамас“ няма да управлява анклава след края на войната и че Израел е унищожил военните способности на групировката, предаде "Ройтерс", цитирана от NOVA.
Нетаняху каза също, че Израел не се е предал в опитите си да открие оставащите 101 заложници, за които се смята, че все още са в ивицата Газа и предложи награда на стойност 5 милиона долара за връщането на всеки един от тях е у дома. „Всеки, който посмее да нарани нашите заложници ще бъде белязан с кръв. Ние ще ви преследваме и ще ви заловим“, предупреди той.
„Който ни доведе заложник ще получи безопасен начин, за него и за неговото семейство, да избяга“, каза още израелският премиер. „Избирайте! Изборът е ваш, но резултатът ще бъде един и същ. Ще си ги върнем всичките“, добави той.
Коментарите на израелския премиер са от видеозапис, заснет при негово посещение в Газа заедно с израелския министър на отбраната и началника на армията, по време на което Нетаняху бе осведомен за оперативните дейности.
Израелски военнослужещи застреляха трима бойци от палестинската военизирана групировка „Ислямски джихад“ при акция в град Кабатия в окупирания от Израел Западен бряг, предаде Ройтерс, цитирана от БТА, като се позова на палестинското здравно министерство и на групировката.
Военното крило на подкрепяната от Иран групировка „Ислямски джихад“ каза, че трима от членовете му са били убити в престрелка с израелски сили, които нахлули в Кабатия близо до град Дженин.
Палестинското здравно министерство обяви също, че двама палестинци са били убити при израелски обстрел в Дженин.
Към момента на съобщението от палестинска страна е нямало коментар на Израел относно нито един от двата случая, отбелязва Ройтерс.
Насилието по целия Западен бряг нарасна с началото на войната между Израел и „Хамас“ в ивицата Газа преди повече от 13 месеца. Стотици палестинци, включително въоръжени бойци, както и цивилни, хвърлящи по израелски военнослужещи, бяха убити при сблъсъци с израелските сили за сигурност, посочва Ройтерс.
По информация на палестинското здравно министерство броят на убитите на Западния бряг от началото на войната в Газа на 7 октомври миналата година е най-малко 787 души, включително 167 деца. Ведомството не разграничава мирните жители от бойците в своята статистика, отбелязва Ройтерс.
Според израелските власти десетки израелци са били убити през последната година при палестински улични нападения.
С установяваща прецедент присъда израелски съд нареди на Палестинската автономна власт (ПАВ) и на Организацията за освобождение на Палестина (ООП) да изплатят десетки милиони шекели (1 израелски шекел = 0,49 лева - бел. ред.) компенсация на жертвите на самоубийствен атентат от 2001 г. и на техните семейства, съобщи израелската новинарска агенция ТПС, цитирана от БТА.
Присъдата на районния съд в Йерусалим се основава на решение на Върховния съд на Израел от 2022 г., потвърждаващо отговорността на ПАВ за щетите, причинени от терористи. Очаква се присъдата да установи прецедент, потенциално позволяващ искове за обезщетение от жертви на други нападения, включително на тези от кръвопролитието на 7 октомври 2023 г.
„Присъдата е наистина правилна и важна. ПАВ е движеща сила на терора, със сигурност от Интифадата насам. Да се държи отговорна е както акт на справедливост, така и на възпиране, възпиране на това да се подтикват хората към тероризъм“, заяви пред ТПС Итамар Маркус, основател и директор на организацията "Палестински медиен надзор“ (Palestinian Media Watch).
На 9 август 2001 г. палестински терорист камикадзе се самовзриви в препълнения ресторант "Сбаро“ в центъра на Йерусалим. При взрива загинаха 16 души, включително седем деца и бременна жена. Други 130 души бяха ранени. Една от жертвите – Хана Нахенберг, беше в кома 22 години, преди да почине през 2023 г.
Според присъдата семействата на жертвите може да искат около 10 млн. шекела за смъртен случай. От 2018 г. Израел задържа средства, предназначени за ПАВ, отклонявайки ги за покриване на дългове и съдебни компенсации. Очаква се събраните средства да се използват за компенсациите.
ПАВ заделя около седем на сто от годишния си бюджет за т. нар. Фонд „Мъченици“, който предоставя месечни плащания. Размерът им се определя основно от продължителността на затворническата присъда на терориста с дребно допълнение според числеността на семейството му.
Маркус заяви пред ТПС, че ПАВ е изплатила около 1,5 млн. долара на осем души, свързани с взрива в "Сбаро“.
Рамала извършва подобни плащания от години, но на въпроса беше обърнато внимание след убийството на Тейлър Форс – американски гражданин, убит от палестинец, извършил нападение с хладно оръжие в Яфа през 2018 г. Конгресът прие Закона „Тейлър Форс“, който прекратява американската помощ за палестинците, докато не бъдат прекратени изплащанията на средства за тероризъм.
Израелски служители казват, че изплащанията стимулират терора и редовно пренасочват равностойна сума от данъците, които Израел събира за поддържането на ПАВ. Новият закон позволява на семействата да събират присъденото в ущърб на ПАВ от замразените средства.
Помощта на САЩ за Палестинската автономна власт беше подновена при правителството на президента Джо Байдън. През декември 2022 г. американските жертви на палестинския терор заведоха дело срещу президента и държавния секретар Антъни Блинкън, посочвайки, че отпускането на средствата противоречи на закона „Тейлър Форс“.
Въпреки твърденията, че работи при 172% бюджетен дефицит, през юли ПАВ призна 899 нови затворници от ивицата Газа и десетки хиляди други „мъченици“ от анклава за имащи право да получават средства по схемата „плащане за убийство“.
Нападението в ресторанта се превърна в източник на напрежение между Йордания и САЩ.
Израел осъди палестино-йорданката Ахлам Тамими, че е наблюдавала мястото на нападението, помагала е при доставката на бомбата в Йерусалим и е придружила терориста Из ад Дин Шухейл ал Масри на място на взрива. Тя получи 16 доживотни присъди, но беше освободена през 2011 г. като част от размяната на затворници „Гилад Шалит“ (по името на държания като заложник израелски войник). Сред жертвите имаше и американски граждани и Вашингтон настоява за екстрадирането на Тамими. В момента тя живее свободно в Йордания и Аман отхвърля молбите на Вашингтон за екстрадиране.